Rosta Erzsébet weboldala


Noha a humoristák már régóta előszeretettel foglalkoznak velük (hogy okkal teszik-e, döntse el a kedves olvasó), számos vicc és különféle rémtörténet is kering róluk, az európai babona többnyire kimaradt az anyósok „bántalmazásából”. Az általam fellelt irodalomban kifejezetten negatív hozzáállással egyedül a skótoknál találkoztam, akik szerint sokkal boldogabb házasélet vár a fiatal arára, ha olyan férjet választ magának, akinek az anyja már nem él.

Anyosok-Kepeslap-az-1930-as-evekbolAmerikában viszont valamikor igen rossz hírük lehetett az anyósoknak, mert az idősebb őslakó indiánok némelyike még ma is veszélyesnek tartja őket, óva intve a fiatal férjeket attól, hogy az anyósuk szemébe nézzenek, mert ez a megvakulásukat okozhatja.

Széles körben elterjedt babonás intelem, hogy a vőlegénynek - amikor először találkozik az anyósával az esküvői szertartás után - a beszélgetés közben nagyon óvatosnak kell lenni, nehogy valami balszerencséset mondjon. Az is fontos, hogy az ifjú férjnek az esküvőt követő évben nem szabad megcsókolnia az anyósát, mert ez veszekedésekhez vezethet és tönkreteheti a házasságát.

Állítólag kezes báránnyá válik, és tartani fog tőlünk a korábban durva anyós, ha egy szem fűszerborsot teszünk a cipőnkbe. Azt mondják, hogy ugyanez a goromba apóssal szemben is hatásos.

A perzsák szerint, ha akkor érünk haza, amikor még sül a kenyér, az anyósunk szeretni fog, ha viszont később, az utálatára számíthatunk. Étkezés közben viszont véletlen se tegyük a kenyeret a térdünkre, mert ez a párunk anyjának a halálát okozza.

Jó ómen, ha váratlanul meglátogatunk valakit, és belépve az ajtón azt látjuk, hogy a háziak éppen ebédelnek vagy vacsoráznak, mert ez azt jelzi, hogy az anyósunk szeretni fog bennünket.

Ugyancsak a szeretet és a rajongás jele, ha a frissen nősült férfit omlettel kínálja az anyósa, legalábbis az ősi orosz szokás szerint.

A románok azt mondják, akkor lesz jó kapcsolatunk az anyósunkkal, ha a kenyér sarkait esszük meg.
Arra az esetre, ha a kenyér nem szögletes, hanem kerek, viszont nem szolgálnak recepttel.

Régi hiedelem Indiában, hogy minél sötétebbek a henna-rajzolatok a menyasszony tenyerein, annál több szeretetet kap a férjétől és anyósától. Ezt valószínűleg azért találhatták ki, hogy az arajelöltnek legyen türelme - amire egyébként olykor az új családjában is szüksége lesz - megvárni, hogy a festék teljesen megszáradjon a kezein. Az anyós együttműködése a szülés közben is hasznos lehet, ugyanis, ha a gyermek nehezen halad, a fiatalasszonynak innia kell a vízből, melyben az anyósa előzőleg a nagy lábujját áztatta. (Indiában a jó anyós ezt sohasem hagyja az utolsó pillanatra!)

Ha az anyósunkkal álmodunk, álmunk egy súlyos veszekedést követő kibékülést jelez. Ha viszont veszekszünk vele, ébrenlétben is civakodás vár ránk, és egy kellemetlen személy nagy bosszúságot okoz nekünk.