Rosta Erzsébet weboldala

 

Noha a fogak fejlődése már az anyaméhben - kb. az első trimeszter közepe táján - elkezdődik, s a húsz tejfog részben a magzati lét végére kialakul, teljessé a születés után válnak, és általában csak a csecsemő hat hónapos korától kezdődően bújnak elő. Ezt a régiek is tapasztalták, ezért nem csoda, hogy nagy meglepetést keltett, ha egy gyermek foggal jött a világra.

Az első tejfogakMivel a jelenséget akkoriban még nem tudták megmagyarázni, elődeink ezt - attól függően, hogy éppen milyen példák álltak előttük, vagy mire emlékeztek - a leendő nagyság (Julius Caesar, VII. Henrik, Napóleon), vagy a kegyetlenség (III. Richard, Rettegett Iván) előjelének tekintették.

A születési foggal kapcsolatos hiedelmek „megörökítéséhez” Shakespeare is hozzájárul, amikor a VI. Henrik című drámájában (III. rész, 5. felvonás, 6. szín) III. Richárdra a következő szavakkal utal:

„Fog volt fejedben, mikor megszülettél, / Jelezve, hogy világ-harapni jössz; / S ha, mit hallék, a többi is igaz, / Úgy jöttél.” (Németh László fordítása)

Ez egyáltalán nem véletlen, ugyanis Angliában a híres drámaíró korában az volt az elterjedt hiedelem, hogy ez az állapot garantálja a világ fölötti uralom megszerzését.

Hasonló különleges képességekkel ruházta fel a foggal születő gyermeket a magyar néphit is. Azt tartották róluk, hogy belőlük táltos vagy garabonciás* lesz. Népi hiedelmünkkel rokonságot mutat az urál-altáji törzsek azon elképzelése, hogy a születéskor meglévő egy vagy több fog a boszorkányság, varázsképesség megkülönböztető jegye.

Más népeknél viszont jóval ellentmondásosabb az idő előtt előbújó tejfog megítélése. A mexikóiak szerint a foggal (fogakkal) világra jövő gyermekből önző felnőtt lesz. Malaysiában ugyanezt a jó szerencse előjelének vélik. A kínaiak körében viszont negatív a jelenség megítélése, az ilyen gyermeket szörnynek tekintik, és a balszerencse hordozóját látják benne. Dr. Allwright, a múlt század első felében Hong Kong-ban praktizáló brit fogorvos arról számolt be, hogy egy foggal született gyermek kétségbe esett szülei annak azonnali kihúzására kérlelték, hogy a foggal együtt a benne lévő gonosz szellemet is a kikötő mélyére süllyesszék.

TejfogakAfrika egyes részein nem úszták meg ennyivel a foggal született gyermekek, az ilyen csecsemőtől annyira irtóztak a szülei, hogy inkább a bozótosban hagyták meghalni.

A későbbiekben - vagyis a gyermek születése után - többnyire az első fog megjelenéséhez, valamint a tejfogak kihullásához kapcsolódnak különféle népszokások, babonák.

Az írek számára például az első fog megjelenése a gyermek fejlődését jelzi, ez az időpont már megfelelő arra, hogy az első lépéseire is gondoljanak. Aki felfedezi a kisded első fogát, annak kell megvásárolnia az első cipőit. Az Egyesült Államokban és Brit-szigeteken úgy tartják, hogy a kisded mentális fejlődése erős mértékben függ attól, hogy milyen korán kezdődött a fogzása. Anglia egyes részein - elsősorban a Cornwall-félszigeten, Devonshire és Somerset grófságokban - ezt a megállapítás némiképp árnyalják. Azt mondják, hogy minél nehezebb a kisded fogzása, annál jobb élet vár rá. De az sem rossz, ha késlekedve bújnak elő, ez esetben ugyanis későbben (idősebb korban) fogják azokat elveszíteni.

Az első tejfoghoz nálunk is különféle előjelek fűződtek. Általános nézet volt (miként más népeknél is), hogy akinek fent jön ki először a foga, nem lesz hosszú életű. A korán előbújó első fogból hamar születő, a későn jövőből sokára születő testvért jövendöltek. Az elsőként kihulló foghoz különböző, a gyermek egészséges fogazatát biztosító mágikus eljárások kapcsolódtak. Sok helyütt lenyelte az anya, hogy ne legyen a gyermek fogfájós. Országszerte elterjedt volt az első fog kemencekuckóba vagy más helyre hajítása mondóka kíséretében: „Egér, egér adjál vasfogat, én meg adok csontfogat!” Az a csecsemő, akinek az alsó állkapcsából bújt ki az első foga, (a szülei szerint) hosszú életre számíthatott.

A bolgárok szerint szerencsét hoz, ha a csecsemő fogát gyűrűbe vagy melltűbe foglalva ékszerként viseljük. Amint a csecsemőnek kibújt az első foga, azt - hogy felnőve a gyermek gazdag legyen - a mamának egy ezüstkanállal meg kell kocogtatnia.

Foghijas tejfogsorÉrdekes módon Thaiföld lakói babonás félelemmel kerülték az első fog előbújásának szó szerinti említését, vagyis a „kibújt az első fog” helyett, inkább azt mondták, hogy „kinyílt a virág.”

Karéliában - mely ma az Oroszországi Föderáció egyik köztársasága - a kisded hat hónapos életkorát, (pontosabban azt az időpontot, amikor - jelezve, hogy „saját lelke lett” - az első tejfoga előbújt), a mamája szertartásos szaunával (baya) ünnepelte meg.

A babonás törökök szerint, amikor a gyermeknek kihullik valamelyik tejfoga, hangosan a „Távozz kis csacsi! Jöjj nagy szamár!” mondatokat kell elmondanunk, majd a jobb vállunk fölött dobjuk el a hátunk mögé a fogat, és menjünk tovább anélkül, hogy hátranéznénk.

Észak-Amerikában viszont a nagyszüleink korában a gyermekek első kihulló fogát még többfelé elégették, nehogy egyenetlen legyen a fogsoruk.

Ha álmunkban tejfogaink vannak, az annak a jele lehet, hogy éretlennek érezzük magunkat, vagy új szakasz kezdetét jelzi az életünkben. Ha viszont az álmunkban kihullnak a tejfogaink, az a fiatalságunk elvesztésére utal, vagy arra figyelmeztet, hogy ideje lenne már megkomolyodnunk.

* A magyar népi hitvilág természetfeletti erejű személyeinek egyike. Egyéb elnevezései: barboncás, verboncás, tókás diák. A hozzá fűződő hiedelemkör legfontosabb motívumai: a táltoshoz hasonlóan foggal vagy több foggal születik.