Rosta Erzsébet weboldala


Szempilla babonák

A szempillákról nem sok babona forog közszájon a népi hiedelemvilágban. A szemhéj szőrzetével összefüggő előjelek, jóslások legtöbbje a kívánsággal, hírrel és boldogsággal, szerencsével kapcsolatos.

A kihullott szempillát elsősorban kívánságjóslásra használják. Ehhez a szemhéjból kihullott szőrszálat az emberek - miközben kívánnak valamit - a kézfejükre helyezik, majd egy hirtelen kézmozdulattal megpróbálják átdobni a jobb válluk fölött. Ha a szempilla elrepül a kézből, a kívánságuk teljesülni fog. Egy másik variáns szerint a kézfejre tett szempillát a másik kéz hirtelen mozdulatával kell megpróbálni ellegyinteni. Ha a szempilla a keletkező légmozgás hatására eltűnik, úgy tartják, elment, hogy meghozza, vagyis teljesítse a kívánságot, ám ha ott marad a kézfejen, az óhaj nem fog valóra válni. Aki viszont a kihullott szempilláját a nyakkivágásánál ruhájába dobja, valakitől levélre, vagy valaki felől hírre számíthat.

Azt az embert, akinek a jobb szempillája remeg, boldogság, öröm éri; más értelmezésben sokkal szomorúbb lehet a dolog, hamarosan egy halálesetről fog hírt kapni az illető. A babonások szerint nem mindegy, hogy mikor nyírja meg az ember a szempilláit. Ha fogyó hold idején kerít sor erre a tevékenységre, a szempillái hamarosan kihullanak, vagy ezt követően szabálytalanul: összevissza, vagy ferdén fognak nőni. Ha viszont ollójával a hold növekvő fázisában igazítja meg a szempilláit, azok hosszúak és szépek lesznek. Egy régi portsmouthi (Portsmouth kikötőváros Dél-Angliában) diákbabona pedig védőerőt tulajdonít a szempillának; eszerint a tenyérre tett szempilla eltöri a tanár nádpálcáját, ha megpróbál ráütni vele valamelyik nebulója tenyerére.


Szemhéj hiedelmek

A szem védelme mellett sokan a szemverés ellen is nagy jelentőséget tulajdonítanak szemhéjnak. Ázsiában a rontás ellen néha befeketítik a gyerekek arcát, de főleg a szemhéjukat húzzák ki fekete szemceruzával vagy festékkel. Az indiaiak ezt a szemfestéket, az úgynevezett kádzsalt, rendszerint ujjbeggyel viszik fel szemhéjuk alsó és felső részére. Bár valamikor a férfiak és a nők egyaránt használták, ma már főként csak az asszonyok kennek kádzsalt a szemhéjukra, a gyerekek esetében - hűsítőként és a szemmel való megrontás elleni védőszerként – viszont nemtől függetlenül használják a szemfestést. Ez az eljárás nemcsak az ázsiai országokban, hanem Egyiptomban is elterjedt szokás.

A babonás hiedelem szerint a nagy szemhéjak hosszú életet prognosztizálnak. A gyakori pislogás a vidámság jele, a pislogások nagy száma pedig a lelki jólét jelképe.

Azt mondják, hogy a szemhéj remegése egy látogató érkezését jelzi. A remegések megszámlálásával megállapítható, hogy az illető milyen messziről, hány kilométer távolságból jön. Ugyanakkor a kínaiak értelmezésében a szemhéj akaratlan mozgása, remegése rossz ómen, általában ezt a balszerencse előjelének tekintik.

Régen azt hitték, hogy a halott szájába vagy szemhéjára helyezett jáde visszahozza az elhunyt lelkét egy másik földi életbe.