Rosta Erzsébet weboldala


Mint oly sok minden mást - a síró személyétől, a sírás okától, időpontjától, helyszínétől stb. függően - a sírást is különféleképpen értékeli a népi hiedelemvilág.

Ha például minden ok nélkül könnyek szöknek a szemünkbe, valakinek a halálhírét fogjuk hallani. Az a beteg viszont, aki könnyeket ont, nem hal meg azonnal. A germánok szerint egyenesen kívánatos, hogy elsírja a beteg magát, mert ez annak a jele, hogy hamarosan meggyógyul.

Azt mondják, ha a baba sír a keresztelés során, az attól van, mert a gonosz távozik belőle. Mások szerint a csecsemő sírása a keresztelés idején jó szerencsét jelez. Sokfelé jónak tartják azt is, ha a kisded hangosan és hosszan sír, mert hosszú életű lesz. A törököknek viszont más a véleményük, szerintük, ha a gyerek folyamatosan sír, valaki meg fog halni a házban.

Persze az sem mindegy, hol sír a gyerek. Ha történetesen szekér áll az udvarunkban, ne engedjük a síró gyermeket a kocsirúd alá, mert megáll a növekedése.

Sírásra ébredni, jó szerencsét jelent, viszont ébren - éjfél és hajnali 2 óra között - sírást hallani, egy szeretett rokon elvesztését jelenti, egy hónapon belül. Az indiaiak viszont a kora esti alvástól és sírástól óvnak, mert ez szerintük bajt hoz a családra.

Azt mondják. nem szabad sírni, jajgatni vagy valamit összetörni az év első napján, mert az egész évben bánatosak, vagy balszerencsések leszünk. Kínában ezt annyira komolyan veszik, hogy ilyenkor a legmegátalkodottabb gyerekekkel is türelmesek, még akkor sem verik meg őket, ha nagyon rosszak. Ha véletlenül hagymát kellene pucolnunk Újév napján, nem fog hullani a könnyünk, ha egy tűt szúrunk a hagymába.

A sírás ugyan megengedett, de balszerencsés könnyeket hullatni a sírra a gyászszertartás közben, mert a halott nem fog békében pihenni. Az írek pedig óva intenek attól, hogy a gyászolók a rokon vagy barát halála után három órán belül sírva fakadjanak, mert a zokogás hangja odavonzza az ördögöket, akik felfalják az elhunyt lelkét, mielőtt még elérné az Isten trónusát.

Az sem helyes, ha barátságtalan, durva viselkedésünkkel sírásra késztetünk valakit. Meg is bűnhődünk érte, mert balszerencsések leszünk, Ha viszont egy hegyikristályra valódi könnyeket hullajtunk, jószerencse-talizmánná változik az a kezünkben.

Ugyancsak szerencsét jelez, ha a menyasszony sír az esküvőjén, ugyanis ez azt jelenti, hogy nem marad könnye, vagyis nem lesz szüksége rá a házasélete során. Mások szerint a menyasszony könnyei - ha történetesen nem pusztított természeti csapás (árvíz, fagy, aszály) az esküvő előtt - jó termést ígértek a következő szezonban.