Rosta Erzsébet weboldala


Noha a meghatározás alapján a csukló (latinul carpus) a kézfej és az alsókar közötti ízületegyüttes, anatómiai értelemben pedig az öt kézközépcsont, valamint az alkar orsócsontja és singcsontja között elhelyezkedő összetett ízületrendszer, a népi hiedelemvilág inkább a külső megjelenését értékeli.

A védikus bölcsességeket összefoglaló Brihat Szamhitá (szerzője: Varáha Mihira) azt írja, hogy ha a férfi kezén a csuklócsontok nem láthatók, de erőteljesek és teltek, az illető királlyá lesz; ám ha az ízületek meglazultak, a kezek kardvágástól fognak elveszni, és a személy nélkülözések közepette tengeti hátralévő életét. Ha viszont egy nő csuklói nem látszanak, a kezei puhák és olyanok, mint a lótuszvirág, továbbá az ujjpercei hosszúak, királynővel állunk szemben. Ha a kéz tenyere se nem domború, se nem lapos és jó vonalak találhatók rajta, az asszony hosszú házasságra, fiúgyermekekre, kényelmes, gazdag életre és sok szexuális élvezetre számíthat.

Egyesek szerint prognosztikai jelentéssel bír a csukló mérete is. Azt mondják, minél jobban át tudjuk fogni a bal csuklónkat a jobb kezünk ujjaival, annál gazdagabbak leszünk. Azt is állítják, hogy csak a hamis ember nem tudja átfogni a csuklóját. Másképp vélekedtek erről a kanadai Quebec lakói. Szerintük egy haspók az, aki nem tudja körbefogni a csuklóját. (Ha csak nem túl rövidek a fickó ujjai, ebben lehet valami!)

Az amerikai Massachusetts-ben viszont a behajlított csukló belső oldalán lévő ráncokat keresték, mert úgy vélték, annyiszor 30 évet él az illető, ahány fellelhető belőlük. New Brunswick-ben pedig a hajadonok csuklójuk ereit vették szemügyre, hátha megmutatja nekik jövendőbelijük nevének a kezdőbetűjét.

Előrejelzésre, illetőleg a karakter jellemzésére alkalmas a csuklón található anyajegy is. Sokak szerint az anyajegy a csuklón - bárhol is legyen az - szegény gyermekkort jelez. Ugyanakkor a folytatás jónak ígérkezik, mert a gyermekből író vagy festő lesz, s a jövedelme, ahogy idősebbé válik, egyre jobban növekszik.

Mások különbséget tesznek az anyajegy helye és a csukló gazdájának neme alapján is. E felfogás képviselői szerint a csukló belső oldalán lévő anyajegy kontrollálatlan pénzköltésre utal. Az ilyen személy nehezen jön ki a keresetéből, különösen akkor, ha az anyajegy a bal kezén található. Ha férfi az illető, képtelen beosztani a fizetését. Minél több pénze van, annál többet költ. Hasonló a helyzet az asszonyoknál is, rájuk ezen kívül még a kiegyensúlyozatlanság is jellemző. A csukló külső részén lévő anyajegy férfiaknál szerelmes, de csapodár természetet jelez, míg az asszony esetében arról árulkodik, hogy hamis barátja van, aki rossz hatással van a családjukra, mert becsapja őket, majd később pletykákat terjeszt róluk.

Az írek gyógyításra használták a csuklót, pontosabban a rájuk kötött mentaleveleket. Azt mondták, megelőzhetők általuk a gyomorbántalmak, sőt egyesek szerint a fertőzések és más betegségek is. Az amerikai Kentucky államban viszont a csuklóra kötött bőrszalagtól vártak gyógyhatást, elsősorban a görcsök tekintetében, a kabbalisták pedig - a szemverés megelőzésére, a gonosz távoltartására - még ma is vörös színű zsinórokat kötnek a csuklójukra.

Ha saját csuklónkról álmodunk az jó jel, mert azt jelenti, hogy a ránk jellemző humor és izgatottság nem megy a termelékenységünk rovására. Képesek vagyunk magunkra irányítani mások figyelmét és bevonni őket a problémák megoldásába. Ha viszont sérült vagy bekötözött csuklóval álmodunk az visszaesést jelent a munkánk, vállalkozásunk eredményességében. Emellett ez azt is jelezheti, hogy az álmodó kiegyensúlyozatlan vagy egyoldalú kapcsolatban él. Ha pedig az álmodó saját csuklója sérült, az arról árulkodik, hogy az illető nem mutat segítőkészséget mások iránt. Más értelmezésben a sérült csuklónak az üzenete az, hogy az álomlátó többet vesz ki a közösből, mint amennyit "beletett".