Rosta Erzsébet weboldala


A haj már ősidők óta okkult jelentőséggel bír.  Úgy tűnik, mintha saját életet élne, és a test halála után is folytatná a növekedését.

Az erő és a szexualitás forrásának tekintették/tartották, jelentős szerepet kapott a vallásban és a mágikus rituálékban. A héberek a hajukkal kapcsolatosan számos szokást fejlesztettek ki, melyeknek az volt a céljuk, hogy megkülönböztessék magukat pogány szomszédaiktól. Ez a tény végigvonul Sámson és Delila történetén (Bírák könyve 16:4-22).

A különféle kultúrákban az életüket az egyháznak szentelő, a papi hivatást választó emberek rituális hajvágásnak vetették alá magukat. Azt mondják, hogy a papok tonzúrája Egyiptomból ered. Ezt egyébként a híres görög történetíró, Hérodotosz (i.e. 484 k. - 425 k.) írásai is alátámasztják.

A hinduizmusban az ifjak számára is léteznek különféle hajrituálék, azok viszont, akik szüzességi fogadalmat tettek, teljesen leborotválják a hajukat. A haj összefüggésbe hozása a szexualitással a hajat a figyelemre méltó erő szimbólumává tette, és a férfi és a női haj közti különbségek a szexuális vonzerőt hangsúlyozzák.

A hindu kultúrában általános az a hiedelem, hogy a hajszálak bizonyos hormonokat tartalmaznak, amelyek stimulálóan hatnak a másik nemre. Ez a vélekedés, valamint az, hogy a női testnek a hajkorona a legszebb része, volt az oka annak, hogy leborotválták az asszonyok haját férjük halála után. Ettől remélték, hogy senki sem fog vonzódni hozzájuk, és így megőrzik a tisztaságukat. Ugyanez a magyarázat arra, hogy miért borotváltatják a fiúgyermekek kopaszra a fejüket szüleik halála esetén. Ez ugyanis a földi élvezetektől való tartózkodást jelenti számukra a gyász idejére.

Mivel a hajról egykoron úgy vélték, közvetlen kapcsolatban áll az egyén életével, mágikus jelentősége volt a boszorkány rituálékban, ezért a régi korok emberei mindent tőlük megtettek, hogy megelőzzék hajuknak az ellenség kezébe kerülését, aki ezt fekete mágia céljára használhatta.

A mágia mellett a hajat jóslásra, karakterolvasásra is felhasználták. Ez utóbbi „tudománynak” trichomancy a neve. Bár nem a trichomancy része, sokak számára frizura, vagyis az a mód, ahogyan a hajat viselik ugyancsak fontos információkat hordoz.

Kommentek

archivált tartalom

Rosta Erzsébet #2

Kedves Hozzászóló!
Köszönöm észrevételét; természetesen tudom, hogy illúzióról van szó, ugyanis a halál után - mivel a vérkeringés leállása miatt a sejtek nem kapnak táplálékot - rövid időn belül a szőrszálak, a haj és a köröm növekedése is véget ér. Mentségemre szolgál, hogy írásom a Hiedelmek, babonák, népszokások c. témában jelent meg. Ennek ellenére kijavítottam a kérdéses mondatot, hogy ez mindenki számára egyértelmű legyen.
Üdvözlettel:
Rosta Erzsébet

2012-03-26 11:08:20

EFG Hair Academy #1

Kedves Erzsébet!
Nagyon érdekes cikk a hajról, de egy tévhitet szeretnénk eloszlatni. A haj NEM nő a halál után! A jelenséget a bőr (fejbőr) kiszáradása miatti zsugorodás okozza. Ez igaz pl. a megborotvált halottra, akinek borostás lesz az arca 1-2 nap után. A bőr húzódik vissza (kiszárad)ezért olyan, mintha nőne a szakálla. A hajas fejbőrrel is ez történik.

2012-03-26 06:13:13