Rosta Erzsébet weboldala


Megütötte a bokáját, mondja az ismert szólás arra a személyre, aki valamilyen szabálytalanság, vagy kihágás miatt pórul járt. Az viszont már kevésbé köztudott, hogy a sípcsont és a szárkapocs - a lábszár legalsó részén található - bőrrel bevont kidudorodásán miért viseltek régen, illetve viselnek még ma is sokan zsinórokat, szalagokat, vagy az például, hogy a bokák formája, a rajtuk lévő anyajegy alapján a karakterre, illetve a kérdéses személy jövőjére szoktak következtetni.

Az indiai védikus tanítások azt mondják, a kerek, húsos bokák a hölgyek számára boldog életet; a széles és aránytalan méretűek balszerencsét; a járás közben összeérő, hangot hallató bokák pedig megözvegyülést jeleznek. Mások szerint a vékony, karcsú bokák a jók, ezek ugyanis rendszerető, takaros háziasszonyról árulkodnak. Ugyanakkor a vastag bokák plebejus vagy paraszti származásra utalnak.

A nő jobb bokáján lévő anyajegy azt jelzi, hogy hazájától távol fog élni, külföldi férjet választ magának, aki sok szeretettel halmozza el őt. Emellett hosszú életre is számíthat. A bal bokán található anyajegy viszont azt jelzi, hogy a viselője igencsak vonzódik a másik nemhez, míg férfi esetében arról árulkodik, hogy - bár eszes és szorgalmas - nőies természetű vagy lelkületű az illető. Mások szerint az anyajegy a bokán - mindegy, hogy melyiken található - férfi lábán szerénységről és mértékletességről, a nőén viszont kurázsiról tanúskodik.

Azonban a boka nemcsak az ember természetéről, jövőjéről ad információt, hanem - mint a lábszárat és a lábfejet összekapcsoló csont és ízület - fontos szerepe van a hagyományos népi orvoslásban, varázslásban is.

Az amerikai Kentucky államban például régen a bokák köré fonalat tekertek a görcsök elhárítására. Úgy vélték továbbá, hogy a bokára erősített gyapjúszál gyógyítja a csúzt. A négerek pedig, hogy megóvják magukat a hudu praktikáktól, ezüst medálokat kötöttek a bokáikra. A Pennsylvaniába kivándorolt németek a gyapjúszálat a horogféreg lárvája által okozott talpviszketés ellen használták, míg a hideg lábra kátrányba mártott zsinórt erősítettek a bokáik köré.

A hagyományos kínai orvoslásban a bal- és jobb oldali vese megbetegedését a megfelelő boka megvastagodása is mutatja.

Az ember bokája mellett - valószínűleg azért, mert kiválóan fut - felhasználják a gyógyításban, a varázslás-elhárításban a nyúlét is. Az utóbbi bokacsontjai megvédenek a görcsös fájdalmak kialakulásától. A babonás arabok - a tapsifülesek legnagyobb bánatára - még ennél is többre tartották a nyúlbokát, mert - hatásos fegyvernek vélve a dzsinnek, a vámpírok, sőt még maga a Sátán ellen is - amulettként hordták magukkal.

Egyesek szerint nemcsak a jobb tenyér viszketése, hanem a jobb bokáé is azt jelzi, hogy pénz áll a házhoz. A bal bokáé pedig azt, hogy pénzveszteség, adósságba keveredés várható.


Bokával álmodni általánosságban azt jelzi, hogy segítség közeleg. Ha egyet látunk, egy barátunk segít rajtunk, titokban. Ha a saját bokáinkról álmodunk, valószínűleg támogatást vagy iránymutatást várunk valakitől. Ha viszont álmunkban kificamodik a bokánk, az annak a jele, hogy akadályok, nehézségek állnak előrehaladásunk, fejlődésünk útjában.