A fülbemászó (régies nevén fülbogár) a „Czuczor-Fogarasi” nyelvszótár meghatározása szerint gesztenyeszínű, fényes rovarfaj, mely a fák kérgei és levelei alatt tartózkodik, s a növények nedveivel és gyümölcseivel él, és melyről azt tartják, hogy az emberek füleibe szeret mászni. Fogóalakú farka miatt latinul forficula auricularia. Vagyis másfél évszázada tudományosan is elfogadott volt az a hiedelem, hogy ez ártatlan rovar veszélyt jelent az emberre. (Ugyanakkor, mint jelző, a fülbemászó szó egyértelműen pozitív jelentést hordoz, ugyanis a dallamos, melodikus, behízelgő, kellemes zenét tartják ilyennek.)
A rossz híre - s így az elnevezése is - abból a régi európai hiedelemből ered, hogy ezek a rovarok gyakran az emberek vagy az állatok fülében keresnek menedéket, és a dobhártyát átrágva az agyban teszik le a petéiket. Noha olykor - különösen a régi időkben, amikor az emberek még a földön aludtak - előfordult, hogy meleg, nedves helyet keresve, belemásztak az alvó ember fülébe, a valóság az, hogy - a csiklandó érzéstől eltekintve, amit a mozgásukkal okoztak - teljesen ártalmatlanok.
Annak, hogy még napjainkban is sokan félelemmel telt undorral tekintenek a békés rovarra, elsősorban az az oka, hogy az elnevezéük számos európai nyelvben hasonló értelmű. Angolul earwig, németül Ohrwarm, hollandul oorvormen, franciául perce-oreille, dánul ørentviste, szlovákul ucholak, románul urechenițǎ, bulgárul yхолазкa a nevük. Írországban sötét színű rokonát „fekete ördögnek” nevezik, és a babonások igen rossz ómennek tartják, ha megjelenik a lakásukban.
Rossz reputációjuknak tulajdoníthatóan - a homeopátia elterjedése után - sok fülbemászó a népi gyógyászat áldozatává vált. Mivel a homeopátiának a "similia similibus curantur" (hasonló a hasonlót gyógyítja) a legfőbb alapelve, kézenfekvőnek látszott, hogy a hallássérülteket, süketeket fülbemászókkal kúrálják. Ehhez a szerencsétlen rovarokat megszárították, majd porrá őrülték, és a nyúlvizelettel elkevert őrleményt a páciens fülébe öntötték. Mondanunk sem kell, a kúra nem volt túl sikeres, legfeljebb a „szelektíven” nagyothallókon segített.
Egy fülbemászó álomban nem sok jót jelent. E rovarok gyakran valamilyen családi problémát, szerencsétlenséget, veszteséget vagy rossz hírt jeleznek. A fülünkben lévő fülbemászó valamilyen kommunikációs sérelemről tanúskodik. Talán kifecsegtek valamit, amit bizalmasan közöltünk, de az is lehet, hogy nekünk mondtak valami bántó dolgot, és ezt most szeretnénk kitörölni az emlékezetünkből.
Mivel a fülbemászók rendkívül szívós, a különféle mérgeknek és szélsőséges időjárási viszonyoknak is ellenálló teremtmények, ha többet látunk belőlük - noha a látványuk ijesztő lehet - álmunk - arra utalva, hogy leküzdhetők a nehézségek - pozitív jelentést hordozhat a számunkra.