A+ A A-

Tizennégy, a katolikus egyház védőszentjeinek és a síiták tévedhetetlen tanítóinak száma

  • Közzétéve itt: A számok jelentése, misztikuma és szimbolikája


A nagyobb számok mélyebb jelentéséről olykor úgy szerezhetünk információt, ha az osztóit - jelen esetben a kettőt és a hetet - vesszük szemügyre. A kettő feminin szám, jellemzője, hogy egyensúlyra törekszik az ellentétek között; míg a hét az egyik leghatékonyabb mágikus szám. A szorzatuk, vagyis a tizennégy mindkét szám tulajdonságaival rendelkezik, sőt még kedvezőbb kombinációban egyesíti őket.

A tizennégyet gyakran hozzák kapcsolatba a holddal, ugyanis a növő holdnak ennyi napra van szüksége, hogy elérje a telihold állapotot, és kétszer ennyi ideig - 28 napig - tart a teljes holdciklus. Az ókorban a holdisteneket - feltehetően a fogyó hold idején egyre sötétebbé váló éjszakák miatt - sokfelé az alvilággal társították. Egy akkád költemény szerint Nergalt, a másvilág urát a mennyekből 14 isten kísérte vissza az alvilágba.  Az egyiptomi holdistennő, Ízisz férje volt a könyörületes és jóságos Ozirisz, akinek testét - miután megölte - a gonosz Széth 14 darabra szaggatta.

A hinduk szerint minden egyes Brahma-nappal (43 200 000 000 év) során 14 Manu születik, akik egyenként 71 csaturjuga (71 ezred Brahma-nappal vagy kalpa) ideig uralkodnak a világmindenség és az emberek fölött.

A zsidó-keresztény hitvilágban ugyancsak gyakran fordul elő ez a szám. Máté evangéliumának Jézus családfáját ismertető 1. fejezete háromszor tizennégy nevet sorol fel: „Az összes nemzetség tehát Ábrahámtól Dávidig tizennégy nemzetség, és Dávidtól a babiloni fogságra vitelig tizennégy nemzetség, és a babiloni fogságra viteltől Krisztusig tizennégy nemzetség.” (Mát. 1,17; Károli Gáspár fordítása)

Állítólag 14 (egyesek szerint 15) könyvből álltak a Hyeronimus (Jeromos, 340-420) által Apokriphának nevezett apokrif iratok, melyek eredetileg a görög Ótestamentum függelékei voltak, vagyis nem szerepeltek a héberül írt Bibliában.  Elsősorban a Krisztus idején diaszpórában élő zsidók használták őket. Az egyiptomi kivonulás emlékére az izraeliták a Nisszán hónap 14. napján ölték le a Pészah ünnepén elfogyasztott pászka-bárányt. Tizennégy stációja (állomása) van Jézus keresztútjának, mely a zsidó naptár szerint Nisszán hónap 14. napján ért véget.

Természetesen az iszlámban, ahol a hold szimbolizmusa igen fontos szerepet kap, a tizennégyes szám különleges helyet foglal el. A szent Korán nyelvében - az arab ábécében - 28 betű: 14 nap- és 14 holdbetű található, és közülük 14 betűhöz tartozik diakritikus jel, 14-hez pedig nem. Ám a tizennégy nemcsak a hold-házak és az ábécé betűi számának a fele, de az ember kezének 14 ujjpercére, az arc 14 csontjára, s a hátgerinc alsó részében lévő 14 csigolyára (5 ágyék-, 5 összenőtt keresztcsonti és 4 összenőtt farkcsonti csigolya) is utal.

Valószínűleg ezek az összefüggések is szerepet játszottak a kabbalisztikus szufi misztika (hurufism) kialakulásában, melyben a betűket és a számmisztikát az emberi arc és test részeivel kombinálták. Így például a „kéz” يد és az „arc” وجه szavak mindegyikének 14 a numerikus értéke.

Ezek tükrében nem lehet véletlen, hogy a muszlimoknál azt a fiúgyermeket, aki betöltötte a 14. életévét, felnőttnek tekintik, és minden tettéért felel Allah előtt, és az sem, hogy síiták szerint tizennégy személy: Mohamed próféta, leánya, Fatima és a 12 imám tévedhetetlen. Ők tizennégyen azok, akiket Allah megvéd minden hibától, akik birtokolják az összes tudását, s arra választattak ki, hogy átadják az üzenetét.

Érdekes módon e szám a szabályos testek között is megjelenik. Ha ugyanis a tüzet jelképező tetraéder csúcsai (4), élei (6) és lapjai (4) számának az összegét képezzük, eredményként 14-et kapunk. Az ókori orvosok a lázas betegségeknél a tizennegyedik napot tartották a kritikusnak, s az emberek tizennégy szögletű amulettet hordottak magukkal vagy viseltek a testükön a kórok megelőzése érdekében.

A középkori Európában a nagy pestisjárvány idején (a 14. és 15. században) főként Németországban alakult ki a védőszentek kultusza, mely később más országokban is elterjedt. A tizennégy Segítő Szent emlékét számos kápolna és templom őrzi. A legismertebb közülük a Basilika Vierzehnheiligen, mely Bajorországban Bad Staffelstein fürdőváros közelében található. A szenteknek ajánlott későbarokk-rokokó templom Balthasar Neumann tervei alapján 1743 és 1772 között épült fel.

További olvasnivaló

Advent hetei

Az advent elnevezés az érkezés, bekövetkezés jelentésű latin adventus szóból származik. Az „Adventus Domini” pedig az Úr eljövetelét jelenti. Az advent tulajdonképpen a karácsony várásának, az ünnep előkészületeinek az...

Folytatás...

Babi kézelemzése

A tenyérnél valamivel rövidebb ujjak szerint barátságos, kedves ember lehet, aki viszont nem vesz túlságosan semmit sem a szívére. A részletekkel nem sokat problémázik. Gyorsan megragadja a lényeget. A...

Folytatás...

’Sok szeretettel az első csikós kép…

E szavakkal küldött Haga Zsuzsi újabb sorozatából ízelítőként három fotót, melyek nem sokkal a „lógyerek” születés után készültek. Nagyon megörültem a fényképeinek, mert sikerült megragadnia és rögzítenie azt a bensőséges...

Folytatás...

Máglyarakás három változatban - Kifl…

Máglyarakás I. - Kaláccsal vagy brióssalKb. 18-20 dkg szikkadt kalács vagy briós, 2 tojás 5 evőkanál porcukor, 20 dkg vaj vagy margarin, 1 bögre tej, 1 citrom lereszelt héja, fél...

Folytatás...

A fejemre csinált egy madár. Mit mond …

Üdvözlöm!Kérdésem volna egy babonával kapcsolatban. Városi vagyok és felénk nemigen babonások az emberek, de a napokban falun jártam, és röptében a fejemre csinált egy madár. Tiszta ideg lettem, mert kellemetlen...

Folytatás...

Így utólag visszatekintve ez a jövend…

    Koncz Zsuzsa énekművész   Az első „Ki mit tud?” utáni nyáron minket „Gézengúzokat” sűrűn hívtak különböző rendezvényekre énekelni. Párszor együtt léptünk fel Szörényi Leventével és Szörényi Szabolccsal. A próbákat többnyire szüleik Visegrád utcai...

Folytatás...