Rosta Erzsébet weboldala

Férfi-nő szimbólumBár napjainkban a hatvankilencről - a francia faire soixante neuf kifejezés angol fordítása (to do 69) után - sokaknak egy szexuális pozíció jut az eszébe, melynek jellemzője, hogy a partnerek szex közben az egymással érintkező 6-és és 9-es számokhoz hasonlóan helyezkednek el, ettől jóval többet jelent, és számos érdekességgel is rendelkezik ez a szám.

A 69 két prímszám, a 3 és a 23 szorzataként írható fel, és négy osztója: 1, 3, 23, 69 van. Érdekes tulajdonsága e számnak, hogyha az osztóit összeadjuk, eredményként 96-ot kapunk, ami éppen a fordítottja a hatvankilencnek.

További különös jellemzője, hogyha római számként – LXIX – írjuk le, és az egyes betűinek az angol ábécében elfoglalt sorszámait (L=12, X=24, I=9, X=24) összeadjuk (12+24+9+24=69) arab számként magát a hatvankilencet kapjuk. (Rajta kívül ezzel a tulajdonsággal csak a 63-s szám rendelkezik.)

A vegyészeknek a túlium* nevű kémiai elem jut e számról az eszükbe, ugyanis ennek a – lantanoidák közé tartozó – ritkaföldfémnek 69 az atomszáma.

De nem ismeretlen ez a szám a történészek előtt sem, például Ronald Reagan 69 éves korában lett az Egyesült Államok elnöke. Ő volt a legidősebb személy, akit eddig megválasztottak amerikai elnöknek.

A kabbalisztikus életfaAz okkult irodalom nem sokat foglalkozik a 69-es szám szimbolizmusával, de annyi azért elmondható, hogy általában pozitív jelentésű, szerencsét hozó szám. A numerológia „guruja”, Hans Decoz szerint „kevés szám annyira megbízható és önfeláldozó, mint a 69. Politikai aktivistáknak, környezetvédőknek - akárcsak az orvosoknak, nővéreknek és tanítóknak - gyakran ez a számuk. És ezen kívül rendkívül kreatív is.”

A keletiek szerint a 69 a tökéletességet szimbolizálja, melyet jutalomként azok nyertek el, akik kiállták a próbatételt és diadalmaskodtak a karmájuk felett.

Azt is mondják rá, hogy az emberpár, a kötelék szimbóluma, azé melyben a láncszemek összekapcsolódnak.

Hatvankilenc a Tiferet** szefirát  az alatta lévőkkel (Neca -> Hod - > Jeszod -> Malkut) összekötő ösvények – melyek mindegyike egy-egy tarot lapnak (XIII - A Halál; XVI – A Torony; XIX – A Nap; XXI – A Világ)  felel meg – számértékeinek összege. (13+16+19+21=69)

Bibliai vonatkozása is van e számnak, ugyanis Agrediai Mária látomása szerint Szent Joachim (Szűz Mária apja) - aki Szent Annával együtt a nagyszülők védelmezője - 69 éves korában halt meg.

Ugyan nem ellenőriztem le, de állítólag a „legel” ige pontosan 69-szer fordul elő a Szentírásban.

Jin JangAz is széles körben ismert, hogy a 69 a Rák zodiákus jele. Ugyanis az oldalára fordított hatvankilences egy - az ollóit védekező pozícióban tartó - rákra emlékeztet.

Míg a 69-es számnak önmagában nincs különösebb spirituális jelentősége, a számot alkotó 6-osra és 9-esre ez távolról sem igaz. A hatos a férfi száma (az Isten 6. napon teremtette a férfit), a 9-es pedig - lévén az utolsó egyjegyű szám - a bevégzettséget szimbolizálja.

Egy másik magyarázat szerint viszont a 9-es a férfi száma, mely a 6-tal kombinálva a 69-est, a jin és a jang, vagyis a nő és a férfi találkozását, a folyók és az élet vizeinek egyesülését, az örökkévalóságot jeleníti meg.

Álomban a 69-es szám a szűkölködés, a negatív események végét jelzi. Arra utal, hogy az álmodó helyzete stabilizálódóban van.

* A túliumot Per Teodor Cleve svéd vegyész fedezte fel 1879-ben, elnevezését Skandinávia régi neve (Thule) után kapta.

** A kabbalisztikus életfa középső, érzelmeket keltő szépséget jelentő szférája.