Rosta Erzsébet weboldala


A tizenkilenc először is egy tökéletlen (nem teljes) húsz, de egyúttal a Közel-Keleten szent szám is. Az egyiptomi Halottas könyv tizenkilenc emberi testrészt említ, melyek mindegyikének megvan a saját istene. Ha ezt a „társaságot” kiegészítjük az egész test istenével, eredményül a szent 20-as számot kapjuk.

A középkori szentírás-magyarázók szerint ez a szám a 12 zodiákus és a 7 planéta összegeként áll elő. Ugyanakkor az iszlám hagyományban a 19 az „Egyetlen” jelentésű wahid szó numerikus értéke, mely Allah neveinek egyik legfontosabbika. De megjelenik ez a szám a Koránban is: a 74. szúra 30. verse szerint a pokol fölött tizenkilenc angyal őrködik. (A szúra magyarázatok szerint a tizenkilences szám - feltehetően a gnoszticizmus hatására - a hét bolygót és az állatöv tizenkét jelét szimbolizálja.)

Másrészről a 19 - szintén a wahid numerológiai értékére alapozva - szent száma a bahá’i vallásnak is. Részben ez lehet a magyarázata annak, hogy a bahá’i év 19 hónapból áll, melyek mindegyike 19 napos. Az Újévet a tavaszi napforduló idején ünneplik. Ahhoz kalendáriumuk összhangban legyen a napévvel, az utolsó bahá’i hónap elé 4 vagy 5 napot toldanak.

Az ősi Babilóniában a hónap tizenkilencedik napját - bármelyikről is legyen szó - balszerencsésnek tartották, mert ez az előző hónap kezdetét követő negyvenkilencedik (vagyis a 7 x 7-edik) nap volt, ami azt jelezte, hogy ez a nap jó vagy gonosz erőkkel volt teli.

Az ősegyházban a 12 apostol mellett 7 diakónus szolgált, számuk összege: 12 + 7 = 19. Tizenkilenc fejezetből áll Salamon király bölcsességeit összefoglaló Bölcsesség könyve. Dávid királynak 19 fia született, amíg Hebronban és Jeruzsálemben uralkodott. (1Krón. 3, 1-9) Tizenkilenc város, falvaival együtt volt Naftáli fiainak az öröksége. (Józs 19, 38)

A holdfázisok 19  Julián-év* elteltével ugyanarra a napra esnek. Ennek az az oka, hogy 235 holdhónap hossza majdnem azonos 19 napévvel. (A különbség alig több mint 2 óra, ennyivel rövidebb a 19 napév.) Ezt a 19 éves ciklust - felfedezője, a görög csillagász után - Meton-ciklusnak nevezik.

Gautama Buddha 19 éves volt, amikor elhagyta a helyet, ahol az apja élt, és elment megkeresni a bölcsességet. A córdobai nagymecsetnek tizenkilenc kapuja van a narancsfás udvaron. Az imám emelvényéhez 19 lépcső vezet. Quebec-ben 19 egyházmegye található.

Japánban a 19 (本) balszerencsét hordozó jel, mert e szám kiejtve ugyanúgy hangzik, mint az ismétlődő csapást (szerencsétlenséget) jelentő JUKU.

A 619 a 114. prímszám**, és ami különösen érdekes: 6 x 19 = 114. Az emberi kéz 19 csontot tartalmaz, az öt ujjunk 14, a tenyerünk pedig öt csontból épül fel.

Magikus-hatszogTizenkilenc szabályos hatszög alkotja a bűvös hatszöget, melyben az 1, 2,…,19 számok úgy helyezkednek el, hogy az összegük minden sor és átló mentén azonosan 38, azaz 2 x 19.

Érdekes módon a méhek ahhoz, hogy a kaptárt a leggazdaságosabban használhassák ki, a méhsejt felépítéséhez a szabályos hatszöget választották. Ennek valószínűleg az lehet az oka, hogy azonos felület (terület) mellett a hatszögnek a legkisebb a kerülete. Vagyis, ha a méhsejt hatszög alakú, akkor a legkisebb viaszfelhasználással a legnagyobb térfogatú sejtek építhetők fel. Úgy is fogalmazhatnánk, hogy az egységnyi terület maximális hasznosításához a hexagonális struktúra a legalkalmasabb. Ha a méhsejtek más formájúra készülnének, maradnának a kaptárban kihasználatlan területek, így kevesebb mézet tudnának tárolni, és a méhek kevesebbet hasznosíthatnának belőle.

* A Julián naptárban négyévenként következnek a szökőévek, a valóságban azonban - igaz, hogy csak kevesebb, mint 12 perccel - egy év rövidebb, mint 365 és ¼ nap.

** Olyan egész szám, amely csak eggyel és önmagával osztható.