A nyak fiziognómiai megítéléséről, hozzám hasonlóan, mások is valószínűleg keveset tudhatnak. Ha számba veszem, milyen formájú nyakak vannak, magam is képes vagyok felsorolni néhányat: vannak hosszú- és rövid-, hájas- és sovány nyakúak, vannak, akiknek vékony a nyaka, és vannak olyanok, akiknek vastag. Ez utóbbiakra mondják azt, hogy nyakas, vagyis makacs, konok, önfejű, csökönyös, akaratos, engedetlen, makrancos, ellenkezős, dacos, megátalkodott, hajthatatlan, hajlíthatatlan, keménynyakú. Egyébként a keménynyakúakról jogosan feltételezhető, hogy merev, kérlelhetetlen emberek, ahogy régen nevezték őket, kálvinisták, vagy vastagnyakú kálomisták. Kíváncsi ember lévén, a következő megállapításokat (hiedelmeket) sikerült összegyűjtenem a nyakakról.
A vastag nyakból többnyire erős szervezetre, durva személyiségre következtetnek a fiziognómusok. A vastag nyak elsősorban a férfiakra jellemző. A vaskos, kövér nyakú férfiak indulatosak, vakmerők, haragosak; a széles, izmos nyakúak nem tudnak bánni a pénzzel; a hosszú, széles nyakú férfiak felfogása nehézkes; a hosszú és sovány nyakúak, okosak, mértéktartók, de fondorlatosak. A görbe nyakú férfiak nőiesek; a jobb oldalra hajló nyak tiszteletre méltóságot jelképez; a bal felé hajló nyak kicsapongó egyént mutat; a mindkét irányba - hol erre, hol arra - hajló nyak kétszínű emberről árulkodik; a semerre sem hajló nyak mértékletességről informál.
A vékony nyak a nok sajátja, ebből adódóan az arcolvasók úgy tartják, hogy gyengédséget szimbolizál. A hosszú, vékony nyakú nők határozatlanok, ostobák, könnyen adják testüket prédául; a rövid és vékony nyakúak viszont hajlanak a ravaszságra; a vaskos nyakú no ideges, szeles; a ferde nyakú agyafúrt. A túl keskeny nyak a gyenge fizikumú és nehéz felfogású nőre jellemző; a rövid nyakú nő tehetséges, jó eszű.
Noha az egyenes nyakról azt állítják, hogy az ostoba, beképzelt nő sajátja, a normálisnak mégis az egyenes, se nem merev, se nem hajlékony nyakat tartják. A nyakat nem illik se behúzni, se hátra hajtani, sem megfeszíteni. Aki nagyon hátrafelé tartja a nyakát az hiú, gőgös egyén. Akinek az álla szinte eltakarja a nyakát, mert annyira lehajtja a fejét, azt mód felett lefoglalják a gondolatai, vagy valami gonoszságon töri a fejét, esetleg rosszat forral mások ellen. A jó természetű, kedves ember megfelelően hordozza a nyakát.
Akinek a nyaka a torkánál ráncos, az szószátyár természetű, akinek kitüremkedik az Ádám-csutkája, az se nem ilyen, se nem olyan, teljesen jellegtelen, tutyimutyi ember, ugyanakkor mások iránt rosszindulattal viseltetik.
Az indiaiak szerint a sima, kagylóhéjhoz hasonló, nem túl hosszú nyak szépséget kölcsönöz a hölgyeknek. Az őznyakú nőket mindenki kedveli. Szerintük a hosszú nyakú nők nem szerencsések; a húsos és párnaszerű nyak a korai megözvegyülés jele; míg a nagyon rövid nyak gyermektelenséget jelez. A kövér és széles nyak ugyancsak kedvezőtlen jel, az ilyen asszonyok rossz természetűek és gonosz tettekre képesek. Három ránc a nyakon viszont jó jelentésű, mert szerencsét, jómódot jelképez.
Ugyanakkor Japánban az olyan embert, akiknek a nyaktövén két vagy három ránc található, nukekubinak tartják. A nukekubik a japán folklór emberi formájú szörnyei, akik éjszakánként a fejüket lecsatolják a testükről, s az önállóvá vált fejek hajnalig bolyonganak emberi zsákmányra vadászva. Azt mondják, hogy amíg a fej kóborol, a nukekubi teste élettelen, s ha a fej hajnalig nem kerül vissza a helyére, a szörny elpusztul.
A néphiedelem úgy véli, ha a nyak hátsó részén bemélyedés vagy horpadás látható, azt jelenti, hogy az illető tüdővészben fog meghalni. Akinek viszont a nyaka körül egy vörös vagy lila vonal húzódik, akasztófán fogja végezni.
Ha az embert valaki nyakon csókolja, az a sajnálkozás jele. Mások szerint viszont ez erős szenvedélyre utal.