A legrégibb személyiségtípusok az ókorból származnak, a temperamentumok vagy vérmérsékletek rendszerét, elsőként Hippokratész (Kr.e. kb. 460—kb. 377) görög orvos alkotta meg. A személyiségek osztályozásánál a vérmérsékletet, görög szóval a temperamentumot vette figyelembe. Elméletét a négyféle testnedvhez (a vér (sanguis), a sárga epe (chole), a fekete epe (melaina chole), a nyálka (phlegma) igazította, ennek alapján lett a négyféle domináns jegy: szangvinikus, kolerikus, melankolikus és flegmatikus.
Szangvinikus ember: érdeklődő, gyors felfogású, de felületes és könnyen felejtő. Impulzív, ingerlékeny, gyorsan haragra lobban, neheztelése azonban gyorsan elpárolog. Nem elég kitartó, hol ehhez, hol ahhoz kap, majd hamarosan mindent abbahagy. Érzelmei gyorsan fellobbannak, de nem tartósak. Változékony hangulatú, inkább jókedvű, mint rossz. Ebbe a csoportba tartozó emberek társaságban kellemesek, de mondanivalójukban, nem mindig lehet megbízni. Hangulatuk szeszélyesen változó.
Kolerikus vérmérsékletű ember: fogékony gondolkodású, érdeklődését könnyű felkelteni. Gyorsan tanul, információit nehezen felejti, emlékszik rá. Érzelmi élete színes, érzelmei tartósak. Személyisége lobbanékony, akarata erős, kitartó. A kolerikus emberek erős egyéniségek, alkalmasak mások vezetésére. Többnyire kedélytelenek, meglehetősen merevek, képtelenek bármiféle könnyedségre, ők elsősorban a tettek és a cselekvések emberei. Közülük kerülhetnek ki az erőszakos, gonosz zsarnokok, vagy pont az ellentéteik, az önfeláldozó, hősies emberek.
Melankolikus típusú ember, ellentéte a szangvinikusnak: Érdeklődését nehéz felkelteni. Gondolkodása, munkája lassú. Képzelőereje hiányos, gondolatai egyáltalán nem csapongók. Természete csendes, hajlik a szomorúságra, tartózkodó, érzelmei lassan kelnek életre, időbe telik, míg felenged, ezután azonban lehet rá számítani, mert megbízható és hűséges társ.
Flegmatikus típusú emberre jellemző a lassú felfogás, nemcsak nehézkes, hanem felületes is. Nehezen vés emlékezetébe bármit is, amit aztán, gyorsan elfelejt. Érzelmi élete lagymatag, Mindennapjait egykedvűen, közömbösen éli meg, semmittevőnek nevezhető. Olykor apró örömökben leli kedvét. Ebből a csoportból kerülnek ki azok a szürke emberek, akik nem sok vizet zavarnak.
Immanuel Kant (1724-1804) német filozófus a négy személyiségtípusba való sorolást, kategorizálásnak tartotta. Ugyanis a valóságban alig lehet találni olyanokat, akikre egy az egyben vonatkoznának a négy vérmérsékleti csoport valamennyi jellemzője, ez olyan lenne, mintha beskatulyáznák a négy temperamentum valamelyikébe tartozókat úgy, mint a pszichiátriai betegeket.
lásd még: A négy személyiségtípus