Látást közvetítő érzékszervünk a szem sok hírességet megihletett már. "...a szemek a füleknél fontosabb tanúk" - szögezte le a görög filozófus, Hérakleitosz . "A szem mindig elnyomja a fület... Alapjában véve az ember nem hallásra termett!" - nyilatkozta Honegger svájci-francia zeneszerző. József Attila pedig így vall a szemről: "Szól a szem és szól a szív, folyamodnak teérted" - írta Rejtelmek című versében. A szívünk valóban szemünkön keresztül szólal meg, mintha a szemek lennének a szív ablakai, általuk betekinthetünk a szívekbe.
"A szem a lélek tükre", tartja a közmondás, ugyanis szemünk, lelkünk legbensőbb régióiba enged bepillantást. Belső fényerőnket sugározva olyan intim tulajdonságokat közvetít, mint a szeretet, a vidámság, a rokonszenv. Kiolvasható belőle megannyi negatív és pozitív érzelem: bánat, aljasság, öröm, harag, gonoszság, tisztesség, zárkózottság, nyíltság. Visszatükrözheti értelmünket és egészségi állapotunkat. Szemünkkel képesek vagyunk szuggerálni, parancsolni, hipnotizálni, fixírozni, egyet azonban nem tud a szem: hazudni. Nem véletlenül mondják a szülők, tanárok a füllentő gyereknek, hogy "Nézz a szemembe."
A lesütött szemek legtöbbször félelmet, lelkiismeret furdalást sejtetnek, de jelezhetnek agressziót is. Aki sokat néz lefelé, fölényes ember, aki viszont felfelé bámul, az vagy szórakozott, vagy épp meditál. Hogy bepillantást nyerjünk mások lelkébe, hogy helyesen tudjunk tájékozódni a szemekből, meg kell tanulnunk belőlük olvasni. Persze hiába igazodunk el a különböző típusú szemek között, ha valakin napszemüveg van, oda tudományunk. Ebben az esetben más fogódzókat kell keresnünk.A szemek különbözőségét nagyságuk, formájuk, színűk, fényességük, a pupillák tágassága és nem utolsó sorban egymástól való távolságuk határozza meg.
Attól függően, hogy a szemek mennyire közel vannak az orrhoz, szűk látókörű, kicsinyes, gyakorlatiatlan, vagy ravasz, fortélyos, gyakorlatias, számító emberről beszélünk. Amíg az első típusba tartozóknak összeállnak a szemei, addig a második csoportbélieknek a szemei szétállóak. A két szem általában egy szemgolyónyi távolságra van egymástól.
A szemek többféle formát képeznek. A kerek apró szemek összeférhetetlenséget jeleznek. A kissé ovális, mandulavágású szemek gazdája érzelmes, idealista beállítottságú. A hegyes, hosszúkás szemek diplomáciai hajlamot jeleznek.
Ideális szemnek tartják a vízszintes vágású, fekvő szemeket. A külső szélüknél lefelé görbülő szemeket, kritikus szemeknek nevezik. Az ilyen emberek csak a hibákat és a tévedéseket képesek észrevenni. Jó felügyelők, ellenőrök lehetnek, mert azonnal megtalálják a hibákat, érdemes meghallgatni véleményüket egy terv megvalósíthatóságáról vagy más személyek becsületességéről.
Ennek pont az ellentétei azok a szemek, melyek a szélüknél felfelé ívelnek. Könnyen ki lehet velük jönni, ugyanis az ilyen emberek ritkán veszik észre, ha társuk hibázik valamit. Természetesnek tekintik, kritikátlanul elfogadják mások hibáit és ritkán keverednek civakodásba.
A feltűnő vágású szemek közül vannak olyanok, melyek szemgödrei horizontálisan nem egyenesek, hanem az orr felé lejtenek megbízhatatlan emberről árulkodnak, aki sohasem mond igazat. A felfelé irányuló szeműek az un. macska- vagy róka-szeműek hajlamosak magamutogatásra, meglehetősen energikusak és kockáztatók.
A feltűnően nagy szemek üres elmét jeleznek, tompa, nehézkes észjárásra utalnak. A nagy, de nem túlzott méretű szemek őszinteséget szimbolizálnak. Tulajdonosaik kedélyes, kalandkedvelő emberek.
A tágra nyílt szemek gyors és éber, rendkívül fogékony elmét mutatnak. A kerek szeműek hajlamosak a túláradó temperamentumra. Gyakran szabados, élvhajhászó életet élnek. A nehéz-szemhéjú emberek lefelé eső felső szemhéjjal zárkózott, hideg természetűek. Elfogadják a bizalmat, ám semmit sem adnak cserébe. A mélyen ülő szemek kitartást és stabilitást jeleznek. Az ilyen szemek birtokosa lassú felfogóképességű, nehezen érti meg a dolgokat, azonban az impressziói szilárdak és tartósak. Jellemének másik tulajdonsága, hogy képes konstruktív gondolkodásra és döntésre. A kidülledő szemek (hacsak nem betegség miatt) erőszakosságot, korlátoltságot reprezentálnak.
Elbűvölő természet olvasható ki a lassan mosolyra nyíló szemekből, melyek fokozatosan sugárzó mosolyban törnek ki.
A szerelmes, szerető szem esetében közvetlenül az alsó szemhéj alatt egy húspárna dudorodik ki. Az ilyen szem jó arányérzékre, valamint eros érzelmi temperamentumra utal. Az ilyen szeműek több szeretetet adnak partnerüknek, mint amit visszakapnak.
Az írisz normál állapotban nem látszik, de például riadtság esetén a szemfehérje láthatóvá válik az írisz alatt és fölött. Abban az esetben, ha az írisz túl magasan van, azaz kilátszik a szemfehérje az alsó szemhéj fölött (tipikus farkas tekintet) érzelmi zűrzavart, belső bizonytalanságot jelez. A köröskörül fehér színt mutató írisz szenvedélyes természetre és néha üres elmére utal. Vessünk egy pillantást a homlokra és a szájra, hogy megállapíthassuk, vajon képes-e az illető féken tartani a szenvedélyét. Ritka, de néha előfordul, ha az írisz túlságosan alul van s felette kivillan a szemfehérje. Ehhez az írisz-álláshoz negatív jellemzők tapadnak. Jelezhet perverzitást, kegyetlenkedést, olyan embert jelöl, aki örömét leli másik megkínzásában.
A szemek fényessége elsősorban az egészségi állapotról informál. Az egészséges szervezetű ember szeme tisztán fénylő, betegség esetén fáradt, bágyadt, fénytelen esetleg zavaros lesz. A szemek csillogásából azonban a szexuális beállítottságra is lehet következtetni, ugyanis erotikus okokkal magyarázzák a férfiaknál csillogóbb női szemeket. Persze ennek prózaibb oka van, mégpedig az, hogy a női könny egy fél fokkal melegebb mint a férfiaké. S az sem elhanyagolható momentum, hogy a női szem kisebb mint a férfiaké, a szem fehérjük viszont nagyobb, ami ugyancsak felerősíti a szem fényességét.
Ha a személyiséget próbáljuk megállapítani a szem fényessége alapján akkor a fényes szemek oly sok érdeklődéssel csillognak, hogy beragyogják az ember életét. Az átható tekintetű, fényes szemek tulajdonosa hatalmaskodó, pozícióba vágyó, függetlenségre termett ember. A régi római uralkodók szeme volt ilyen. Amennyiben a fénylő szem nem elég magabiztos, akkor az illető túlzottan kételkedő típus. Az olyan szem, amelyik bár fényesen csillog, de közben szaporán pislog azt jelzi, hogy türelmetlen, frusztrált emberrel van dolgunk.
A pupillák világosban összehúzódnak, sötétben kitágulnak. A veszekedős emberek pupillái perlekedés közben összeszűkülnek, a szerelmesek pupillái, ha egymásra néznek izgatóan kitágulnak.
A szemek színe a festékanyagtól függ, ha nincs benne festék, akkor kék, ha kevés a festék, zöld, ha sok, akkor barna, sötétbarna, fekete. Tehát minél több melanin festékszemcse van a szivárványhártyában annál sötétebb a szem. A sötét szeműek általában kevésbé érzékenyek a fájdalomra mint a világos szeműek. A fekete vagy mélybarna szeműek nyitottak, feltárulkozók. A világosbarna szeműek melegségre vágynak, kifinomult az esztétikai érzékük, módfelett játékosak. A sárga szeműek nem túl egyenes személyiségek, van bennük irigység és melankóliára való hajlam. A zöld szeműek hízelgéssel palástolják ragadozó természetüket. A világos kék szemek gazdái rideg számító emberek. A fakó kék szemek indulatosságot sejtetnek. A sötétebb kék szeműek békeszeretők, higgadtak. A szürke szeműek erős önkontrollal rendelkeznek, megfontoltak, de gyakran nélkülözik az igazi bölcsességet.
Sokan - különösen a nők közül - valósággal kétségbeesnek, amikor az első ráncok megjelennek a szemeik sarkában, és - pénzt nem sajnálva - mindent megpróbálnak, hogy eltüntessék őket. Pedig nem kellene ezt tenniük, hiszen az arcolvasók számára a szarkalábak igen pozitív jelentést hordoznak, ugyanis ezeket - a szem sarkából kiinduló,
A szemhéjelsődleges feladata a szem védelmezése a mechanikai sérülésektől. A szemhéjak villámgyors záródása, a pislogás, nemcsak tisztítja a szem felületét, hanem a könnyet szétterítve nedvesíti is, így megakadályozza a szem kiszáradását. Az emberek szemhéja általában tizenöt másodpercenként záródik le és nyílik szét, ami négy pislogást jelent percenként. Az egészséges ember
Ki gondolta volna, hogy a szempillákmilyenségéből, milyen sok információt képesek megállapítani a hozzáértő szemű arcolvasók. A szemet a portól és egyéb szennyeződésektől óvó, védő szőrszálak együtteséről azt mondják, hogy a hosszú, egyenes szempillák, erőt, férfiasságot jelképeznek; a rövid, egyenes szempillák, pont az ellenkezőjére, energiahiányra, erőtlenségre utalnak; a hosszú, ívelt szempillák
A mesterségesen megrajzolt, festett ritkított vagy kiszedett szemöldökökből semmi értelme a karakterolvasásnak, ugyanis a kozmetikai szerek túlzásba vitt használata olykor teljesen kifejezéstelenné teszi az arcot. A jellem meghatározása csak az eredeti rajzolatú, méretű, sűrűségű szemöldökök esetében lehetséges. Fiziognómiai megítélés szempontjából a szemöldöknek nemcsak az íve, hanem a textúrája és színe
Sokan nem tesznek különbséget a látás és a nézés között, pedig a kettő nem ugyanaz. Mielőtt rátérnénk a pillantás részletes elemzésére, célszerű tisztázni a látás és a nézés közötti eltérést; amíg a nézés szemlélést, tehát a tudatunktól függő, akaratlagos cselekvést jelent, addig a látás érzékelést fejez ki. Japánban például az
Ez a Mű a Creative Commons Nevezd meg! - Így add tovább! 3.0 Unported Licenc feltételeinek megfelelően szabadon felhasználható.