Rosta Erzsébet weboldala


A szájüreg felső része a szájpadlás két részre osztható, kemény- és lágy szájpadra. Az elülső rész a csontos, kemény szájpad, a hátsó pedig a lágy szájpad, mely puha, sima felületű és igen rugalmas.

A szájpadlásról meglehetősen kevés fiziognómiai megfigyelés és megállapítás született, ami nem csoda, hisz a szájpad a száj meglehetősen eldugott részén van. A szájpadlások milyenségéről elsősorban a fogászok, vagy a fül-orr-gégész szakorvosok tudnának mesélni. Az a néhány - nőkre vonatkozó - megállapítás, amit sikerült összegyűjteni, az alábbiakban olvasható.

A puha, piros színű szájpadlás szerencsét jelképez. A fehér szájpadlású asszony jó vezetői készséggel rendelkezik, olyan akár egy királynő. A sárga szájpadú nő szélhámos, hazudozó és rossz erkölcsű. Akinek a szájpadlása húsos, eltékozolja a vagyonát. A sötét színezetű szájpadlás tulajdonosa veszekedős természete révén szerencsétlen életre számíthat.

Ha a szájpadlás mellett a nyelv is sötét színű, a szemek szürkék és az orr kicsi, abból a korai megözvegyülésre következtethetünk. Arra a hölgyre, akinél a kicsi orr, a sötét szájpadlás és nyelv, hosszú fogakkal, valamint széles csípővel és nagy combokkal társul, természetétől függetlenül sok-sok balszerencse vár.

Az arc egyik meglehetősen gyakori rendellenessége, az orrüreggel közlekedő rés, a szájpadhasadék, vagyis a farkastorok. Többnyire az ajakhasadékkal együtt fordul elő, szerencsére mindkettő műtéttel korrigálható. Amíg az ajakhasadék az arcot torzítja el, a szájpadhasadék az embert zavarja az evésben és a beszédben. Csecsemőknél a szájpad-hasadék gátolja az újszülöttet a szopásban, ami a pici baba alultápláltságához vezethet, a későbbiekben pedig beszédzavar kialakulását okozhatja.