A pallia a fiziognómiában az arcnak az orr töve és az ajak közötti részét jelöli. Az elnevezés Lavatertol származik, aki e területet - a fogakat eltakaró funkciójára utalva - a köpönyeg, palást jelentésű latin pallium szóról nevezte el. Ugyanakkor a - hétköznapi nyelvben viccesen csak „takonycsatornaként” emlegetett - philtrum a felső ajak közepét az orr tövével összekötő árokszerű mélyedés, az orralatti depresszió orvostani elnevezése. Bár a philtrum a pallia részének tekinthető, eltérő jelentéstartalmuk miatt a vizsgálatukat külön célszerű elvégezni.
A pallia átfogó magyar nyelvű értékelése Gabányi Árpád 1893-ban megjelent Arczisme címu könyvében található meg, melyben a fogakat eltakaró „köpönyeg” milyenségéből megállapítható jellemvonásokra vonatkozóan a következők olvashatók:
- Befelé szökő, de nem hosszú pallia: jószívűség; finom és gyöngéd természet, óvatosság, egy kis fortély, szerénység, nemes lelkűség.
- Hosszú, függőleges pallia: okosság; érzékenység és hamar haragvó természet, szavakban nem válogató kíméletlenség. Ha nagyon hosszú a pallia, s az orr kicsiny, a mondottakhoz járul még: kötekedő durvaság, gorombaság, önzés.
- Hosszú, befelé futó pallia, mely többnyire kissé pisze orral, keskeny ajakkal és hegyes állal jár: diplomáciai fortély, ceremoniális finom modor, hiúság, okosság, gyanakvó természet.
- Homorú pallia: minden kiváló tulajdonság hiánya, becsületes köznapiság, határozatlanság, jószívűség.
- Kidomborodó pallia: kényelemszeretet, óvatosság, bizalmatlanság, önzés, hallgatag csöndes működés.
- Kidomborodó, nagyon ívelt pallia, kidomborodó alsó ajakkal: nehéz felfogás, korlátolt elme, alantas lélek, durva természet, részvétlenség, rosszindulat.
- Kiszökő, egyenes pallia, mely az orr alsó vonalával hegyes szöget képez: kiváló ész, szorgalom és tevékenység, finom érzék, jólelkűség, erős akarat.
- Kivájt, feltűnően látszó pallia: értelem, komoly gondolkodás, rendkívüli erély akár jóban, akár rosszban.
- Megtört pallia: értelem, makacsság, akaraterő, praktikus észjárás, némi közöny és hidegség.
- Rövid, homorú pallia: józan gondolkodás, értelem, mindent fitymáló, s a gorombaságig őszinte természet, erős akarat és kitartás, bátorság, hidegség.
- Ránc, egy vagy több helyen, mely a száj hosszában, keresztbe metszi a palliát: ha nem is butaság, de nagyon korlátolt elme, lelki és jellembeli gyöngeség.
A pallia közepén húzódó, függőleges futású árok (philtrum) méretéből, rajzolatából, alakjából leolvasható tulajdonságokról Lailan Young (2000.) Beszél az arc című könyvéből tájékozódhatunk, melyben a szerző kifejti, hogy az arcolvasó a felső ajkat és az orr tövét összekötő mélyedés megfigyelésével képes megállapítani azt, hogy a vizsgált személyt mikor gyötri feszültség, sőt azt is, hogy kik azok, akik leginkább hajlamosak érett korukban önbizalomhiányban szenvedni. Mint írja: „(…) Lehetnek keserűek, szomorúak, rosszindulatúak vagy kiegyensúlyozottak, de ami közös bennük, mindnyájan úgy érzik, a legjobb dolgokról kimaradtak az életben. Azok a leginkább hajlamosak az önbizalom elvesztésére életük delén, akiknek az orra alatti kis csatorna alig mélyed be, görbe, egy vonal vágja ketté középen, vagy két oldalt kidudorodik, mint a zárójel.”
Lailan Young szerint azonban nemcsak az önbizalomhiányról vagy a kínzó feszültségről lehet információt kapni a philtrum milyensége alapján, hanem a szexuális beállítottságról is. Leírása szerint a széles philtrum erős szexualitásra, míg a keskeny gyenge szexuális hajtóerőre enged következtetni. Minél szélesebb a philtrum, gazdájának annál nagyobb a szexuális igénye. A philtrum a legszélesebb részénél átlagosan 1,25 cm szélességű, az ennél keskenyebb csatorna a mérsékelt, visszafogott nemi vággyal rendelkezőkre jellemző, a szélesebb pedig azokra, akiket szétvet az erős szexualitás.