Rosta Erzsébet weboldala


Az arcolvasás hagyománya, bár több ezer éves, még ma is fontos szerepet a távol-keleti orvoslásban. Mivel az ember egészségének fizikai állapota is tükröződik a külső megjelenésében, az arc nemcsak a páciens szervezetének egészségéről árulkodhat, hanem annak működési zavarait és a lehetséges diszharmóniáját is jelezheti. Az arcolvasás segítségével a hagyományos kínai orvoslásban jártas doktor képes felfedezni páciense betegségeit, mielőtt azok még bekövetkeznének (Betegségről árulkodó testjelek a hagyományos kínai orvoslásban). Az aprólékos megfigyeléshez természetesen sok tapasztalatra és emellett veleszületett tehetségre van szükség.

Az arcolvasás persze nem helyettesítheti az egyéb diagnosztikai módszereket, azonban segíthet az összefüggések, illetőleg a betegség hátterének a jobb megismerésében. És persze arra is ösztönözhet, hogy több figyelmet fordítsunk a testünkre. Annak megítélése viszont, hogy a hagyományokban gyökerező kínai arcolvasás mennyire tekinthető valósnak a diagnózisban, természetesen az olvasók dolga. Végül is mindannyian magunk felelünk a jó fizikai közérzetünk és lelki egészségünk megőrzéséért.

A következőkben néhány útmutatás és jó tanács olvasható, melyek segítségével jobban megérthetjük testünk jelzéseit, és megelőzhetjük a bajt, de legalábbis időben elkezdhetjük a kezelését.


Száj és ajkak

A hagyományos kínai orvoslás feltevése szerint az emésztőszerveink egészségi állapotáról a száj és az ajkak szemügyre vételével nyerhetünk információkat, vonhatunk le működésükről következtetéseket. Ugyanakkor Kínában a száj és az ajkak egyúttal az élvezet, az öröm szervei, ezért az érzelmeinkről is árulkodnak.

A kínai hagyomány azt mondja, hogy ha a várandós kismama jóval több fehérjét fogyaszt, mint szénhidrátot, a születendő gyermekének nagy szája lesz. Bár ezt senki sem bizonyította, igazságtartalmát megfigyelhetjük magunkon vagy a közeli ismerőseinken. A száj széleinek milyenségéből pedig a hasnyálmirigy állapotára következtetnek. A szájszögletek nedves vagy száraz volta a hasnyálmirigy túltengését vagy alulműködését valószínűsíti.

A nyelv ugyancsak fontos része a szájnak. A színe igen fontos az orvosi diagnózisban. Az első dolog, amit az orvos a vizit során kér a betegtől az, hogy mutassa meg a nyelvét. A sötétvörös nyelv gyulladás vagy valamilyen egyéb rendellenesség jele lehet a gyomorban vagy a béltraktus területén. Keringési probléma feltételezhető, ha a nyelv sápadt fehér színű. Néha azonban a lestrapált emésztőrendszer is okozhatja ezt. A sárga nyelv az epehólyag gyulladásáról árulkodik, ami epehiányt okoz. Az ibolyakék nyelv pedig olyan személyre jellemző, aki túl sok cukrot evett, vagy az előírtnál jóval több gyógyszert vett be.


Szemek és szemöldökök

A szemöldökök a vesefunkcióról adhatnak jelzéseket. Kínában úgy tartják, hogy a vesék a test passzív energiáit testesítik meg. Azonban a szemöldökök azt is jelezhetik, hogy a megfigyelt a személy melyik szülőjétől örökölt több tulajdonságot. Ha a gyermekre a család apai ága volt jelentősebb hatással, a bal szemöldöke lesz vastagabb és szélesebb. Ha viszont az anyai vérvonal a dominánsabb, azt az erősebb és dúsabb jobb szemöldök mutatja.

A kínaiak úgy vélik, hogy a szemöldök hossza a várható élettartammal arányos, vagyis minél hosszabb a szemöldököd, annál tovább élsz. Azonban akkor sem kell aggódnunk, ha rövid a szemöldökünk, mert ha kellően sűrű, a fiziognómia kínai mesterei szerint ez aktív, egészséges és erős személyiséget jelez.

Ha viszont szőrszálak nőnek a szemöldökök között, az szerintük a máj, a vese, a lép vagy a hasnyálmirigy megbetegedésére való hajlamot mutatja. Erre ténylegesen elsősorban akkor van esély, ha az adott személy túl sok állati eredetű táplálékot – köztük tejtermékeket vagy zsíros húsokat – fogyaszt.

A kínaiak szerint fontos információ nyerhető a szem és a körülötte lévő terület színéből is. Ez esetben azonban óvatosnak kell lennünk, mert ezek a színek napról-napra változhatnak, és gyakran a kimerültségünket vagy fáradtságérzetünket tükrözik. A kínai népi gyógyászatban arra is odafigyelnek, hogy nem fogyasztott-e túl sok sót a páciens, vagy esetleg nem a sült vagy a szárított étel volt-e túlsúlyban az étrendjében. Ezek ugyanis hasonló tüneteket okozhatnak.

A szemet körülölelő vörös színű gyűrűk a keringési rendszer fokozott igénybevételére utalnak, aminek a legtöbbször tartós idegfeszültség az oka. Emellett a páciens kezei és lábai néha hidegek lehetnek. Asszonyok esetében a vörös színű gyűrűk megjelenését a szem körül menstruációs fájdalmak is kiválthatják.