Fülszegélynek, más néven csigának (szaknyelven helixnek) a fül közepén kezdődő, némileg visszahajló porcos csigát nevezik, mely felülről körbeöleli a fület. A fülszegélyhez hozzátartozik még a cimpa külső széle is. Röviden úgy is fogalmazhatnánk, hogy a helix nem más, mint a fül külső karimája. Nem tévesztendő össze az Y-alakú belső porcos csigával, melynek belszegély vagy anthelix a neve.
Az ideális fül leírásakor fülszegély alakjára, méretére, a helix textúrájára, és a rajta látható jelekre egyaránt figyelemmel kell lennünk. A legegészségesebb helix a tetején és az oldalán egyaránt egyenletesen görbült, a fülcimpa felé fokozatosan keskenyedik.
A szabályosan kerek fülszegély intelligenciáról, racionális gondolkodásról és általában a szellem tevékenység élvezetéről árulkodik. Az ilyen füllel rendelkező személyek élénkek, energikusak, és általában jól érzik magukat. Köztük a közepesen vastag fülszegélyűek vezetői erénnyel, szervezői képességgel is rendelkeznek. Ha a belső szegély kiemelkedése viszont azt jelzi, hogy az illető - elmélkedése közben - elsősorban a saját belső vagy intuitív világára összpontosít.
A vastag helix már kevésbé jó jel, ugyanis arra utal, hogy gazdája hajlamos túlzásba vinni az érzéki élvezeteket, az étkezésben ínyenc, szereti a luxust, és főleg a szexben leli örömét. Érdemes azonban vigyáznia, mert a túl sok jó lustává teheti.
Ha vékony fülszegélyt látunk, valószínűleg egy lelkes, extrovertált személlyel állunk szemben, aki azonban nyugtalansága, impulzív természete miatt, hajlamos az agresszivitásra. Különösen olyankor, ha akadályozzák céljai elérésében.
Az extrém vékony - szinte már alig látható - fülszegély viszont ennek épp az ellenkezőt jelenti. Az ilyen helixű embereket a magasröptű gondolatok foglalkoztatják, az emberiség egészéért aggódnak. Örömüket a csendes elmélkedésben, meditációban lelik meg. Ha túl sok stressz éri őket, tartósan nagy nyomás nehezedik rájuk, befelé fordulóvá válnak, visszahúzódnak. Miközben a világ problémáit szeretnék megoldani, elhanyagolják szeretteiket, és gyakran még a saját szükségleteikről is megfeledkeznek.
A kínaiak szerint a fül peremén található apró csomók - melyek azonban nem tévesztendők össze a Darwin-dudorral* - a vese jing bőségéről, túltengéséről tanúskodnak.
*