Rosta Erzsébet weboldala


A tragus, cáp, fülcáp névvel is illetett fülcsap egy porcos kiemelkedés a külső hallójárat előtt, mely elfedi a bemeneti nyílást. A tudományos elnevezés a kecskét jelentő görög tragos szóból származik, mivel a fülcsapon növő szőrzet a bakkecske szakállára emlékeztet. (Egyébként a cáp kecskebakot is jelent.)  A hátrafelé néző tragus segít összegyűjteni a hátulról érkező hangokat. Mivel ezek később jutnak a fülbe, mint a szemből jövők, az agy képes meghatározni a hangok irányát.

A fiziognómia szerint a cápnak nincs jelentősége, bár ezzel nem mindenki ért egyet. Vannak olyan vélemények, hogy a cáp és a vele szemben található ellencáp, nemcsak a hangok terelésére és a piercingek elhelyezésére szolgál, hanem az ember karakteréről, képességeiről is információt szolgáltat. Például a jól formált tragus és antitragus, melyek egymástól való távolsága harmonizál a fül egyéb arányaival, a jó kézügyességgel megáldott személyekre jellemző, akik azonnal és szívesen segítenek másoknak.

A kínai népgyógyászok számára pedig a fülcáp a nyirokrendszer és a belső elválasztású mirigyek működéséről árulkodik. De emellett jelzi az anyagcsere mechanizmusának állapotát is.

Ha pedig vertikális vonalak, ráncok figyelhető meg a fülcsap közelében, az illetőnek valószínűleg nehéz gyermekkora volt, sok fenyítésben lehetett része, és a szüleitől nem kaphatott elég szeretetet.