Rosta Erzsébet weboldala


Camper-szögA koponya méreteivel a koponyaméréstan (craniometria) foglalkozik. A koponyára jellemző különféle méretek közül fontos információt hordoz a Camper-féle profilszög, az angulus faciei, amelynek egyik szára az orrbejárat alsó széle (sutura interincisiva) és a külső hallójárat közepe közötti egyenes, másik szára pedig ugyancsak a sutura interincisivától a homlok legkimagaslóbb pontjához térő vonal.

Petrus Camper (1722-1789) holland orvos, anatómus, antropológus. Építészettel, szobrászattal, politikával is foglalkozott. Elsőként ismerte fel a növényi és állati szervezet analógiáit. A művészek számára írt munkájában kifejtette, hogy az emberi arc jellegzetességei oldalnézetben fejeződnek ki leginkább. A róla elnevezett arcprofilszög megállapítása volt az első antropológiai mérés a koponyán.

Vizsgálódásai, során melyeket elsősorban az ókori művészetek iránt táplált érdeklődése ösztönzött, megfigyelte azt a tényt, hogy az antik görög-római szobrokon ez a szög 95 és 105 fok között, az európai embereken 90 fokos, a keletieken 80 fokos, a feketéken 70 fokos és az orángutánon 58 fokos volt.

Megállapításaiban azonban nem volt semmi rasszizmus, csupán az általa megfigyelt tényeket rögzítette, vagyis azt, hogy az emberi fajok közül számára a leginkább az afrikaiak álltak a legtávolabbra az ideális szépség klasszikus értelmezésétől. Eredményeit később a tudományos rasszizmusban használták fel, azokban a kutatásokban, melyeket Étienne Geoffroy Saint-Hilaire (1772-1844) és Paul Broca (1824-1880) folytattak.

Camper fontosabb megállapításai időtállónak bizonyultak, hiszen napjainkban is széles körben elfogadott az a nézet, hogy a különféle rasszok meg¬ítélésében, megkülönböztetésében az arckoponya döntő szerepet játszik. Az arc formájának jellemzéséhez és az ezzel összefüggő fiziognómiai vizsgálatokhoz tehát változatlanul eredményesen használható a Camper-féle arcprofilszög.

Mivel az arcprofilszög nagyságán kívül az intelligencia számos egyéb tényezőtől is függ, evidens, hogy nem fogadható el ennek az a fajta kiterjedt alkalmazása, melyet Camper javasolt. Ha azonban egyéb jellemzőket is számításba veszünk, e szög meghatározása egyáltalán nem haszontalan.

Az intelligencia fokai a Camper-szög alapjánAz arcprofilszög nagysága, függ attól, hogy az állkapocs mennyire kiugró, illetve a homlok milyen mértékben húzódik vissza. Minél kisebb ez a szög, annál inkább állati természetre vall, és egyúttal az intelligencia alacsonyabb fokára. Ha az egyéb jellemzők azonosak, a kisebb arcprofilszög alacsonyabb intelligenciára, míg a nagyobb, 90 vagy akár 100 fokos Camper-féle szög fejlett intelligenciára vall. Ha azonban ez a szög tovább növekszik, vagyis az előreugró homlok miatt meghaladja a 100 fokot, az esetben abnormális vagy agybeteg embert jellemez.

Ha figyelemmel vagyunk a módszer korlátaira és az időközben végrehajtott pontosításokra, a fiziognómiai vizsgálat során jól használható az arcprofilszög megfigyelése. Az ábra jól szemlélteti, hogy a különböző fejlettségi szinten álló emberek intelligenciája - a koponya mérete, alakja mellett - miként tükröződik az arcprofilszögük nagyságában.

Kommentek

archivált tartalom

Geronimo #3

Kedves Erzsébet köszönöm válaszát.
Már értem teljesen,
sajnos nehezen koncentrálok néha.

2012-06-23 21:20:36

Rosta Erzsébet #2

Kedves Geronimo!
Az írásom utolsó előtti bekezdése választ ad a kérdésére. Ha az Ön által említett fejről profilból készít egy fényképet, az illető arcprofilszöge a felső ábra figyelembe vételével meghatározható.
Üdvözlettel,
Rosta Erzsébet

2012-06-23 08:13:48

Geronimo #1

Kedves Erzsébet!

Engem az érdekelne, ha valakinek beesett az álla és kicsi, és nincs erős állkapcsa, nem ugrik előre és egyenes sima a homloka, az orra áll leginkább előre, akkor e szerint az elmélet szerint melyik csoportba osztható.
Csak kíváncsiságból kérdezem, nem előítéletből.
Köszönöm!

2012-06-22 22:08:59