Rosta Erzsébet weboldala


Az arcon vagy állon lévő gödröcskéknek sokféle neve van: nevezik griberlinek, griblinek, de hívják gribedlinek és grüberlinek is. A német eredetű szó töve, a gödör jelentésű grube, a graben, grub (ás) igéből származik. A Czuczor-Fogarasi féle meghatározás szerint az arczgödör, vagy arcz-gödör az arcon, különösen a pofák izmain, leginkább mosolygáskor kialakuló gödröcske, melyet a szépség jegyének tartanak.

A Magyar Nyelv Értelmező Szótárában a gödröcskéről a következő definíció található: főleg fiatal nő vagy gyermek arcán, állán nevetéskor keletkező vagy állandóan meglevő, kis bemélyedés. A Wikipediában pedig az olvasható, hogy a gribedli-gödröcskéket valójában az arc rövidebb izmai okozzák. A gribedlik, melyek egyes emberek arcán mosolygás közben válnak láthatóvá, genetikailag öröklődő és meghatározó jegyek. Általában az arc mindkét oldalán megtalálhatók, az olyan ember, akinek csak az egyik orcáján van gödröcske, meglehetősen ritka. A párosával, tehát az arc jobb és baloldalán egyaránt megjelenő, gödröcskéket Vénusz-gödröknek is nevezik.

Egyes kultúrákban a gribedliket vonzónak találják. A régi szépségideál megítélésénél fontos szempont volt a nők arcán megjelenő két kis gödröcske, a grüberli, ugyanis ezekkel a gödröcskékkel a mosoly bájosabbá, szebbé, csábítóbbá teszi a női arcot. Viszont arra, ha az arcon nevetés vagy beszéd közben jelennek meg a grübedlik, a fiziognómusok azt mondják, az illetőnek nem lesz szerencséje. Ha csak mosolygás közben látszanak a grübedlik az asszony orcáján, az annak a jele, hogy szereti őt a férje. A kínaiak a hangsúlyozott, markáns gödröcske jelenlétét az arcon a túláradó libidó jeleként értékelik. A csecsemők arcán meglehetősen gyakoriak a gribedlik, melyek később eltűnnek, vagy kevésbé láthatóvá lesznek, ugyanis az arc izmai a korral meghosszabbodnak. Valószínűleg ezért társítják a fiatalsággal a gödröcskéket.