Azok a virágok, amelyeknek megtermékenyítését a szél végzi el, azok színtelenek, szagtalanok, külsejük jellegtelen, nektárt sem termelnek, ilyen virágúak például a mogyoró-, a bükk-, a tölgy-, a gyertyánfák, valamint a füvek, a gabonafélék stb. virágai, viszont azok a növények, melyeket a rovarok termékenyítik meg, színes virágokkal ékeskednek.

A virágport közvetítő rovarokat, más és más színek vonzzák. Noha színérzékelésük nem a legjobb, de szaglásuk és látásuk kifinomult, a legtöbb rovar nem tudja megkülönböztetni a pirosat a feketétől, viszont az ibolyántúli színeket, valamint a kéket képesek érzékelni. A méhek a bíbor- és az ibolyaszíneket kedvelik. A legyek főleg a halványsárga vagy a hússzínű virágokat favorizálják. A lepkéket a saját színükhöz hasonló virágok csábítják el, az éjjeli pillangókat pedig a fehér és a világossárga virágok izgatják. Persze sok lepke kedveli a rózsaszínű és a sárga virágokat, míg a molyok, éjszakai rokonaik inkább a világos, a fehér és a pasztellszíneket tartják kívánatosnak, ugyanis ezek alkonyattájt csillognak-villognak, emellett az erős illat is segíti a molyokat, hogy rátaláljanak kedvelt virágjukra. A poszméhek imádják a tátikát, vagyis az oroszlánszájat, de kedvelik a harang, a tölcsér vagy a csőszerű virágokat is melyek virágkelyheiben nektárt találnak.

A legritkább virágok a havas telet szimbolizáló fehérek, a sárga virágok a vidám napsütést idézik, a kék virágúak, olyanok, mint csillagok az égen, a piros virágok széles színskálán találhatók, mint a skarlátvörös, a kárminvörös, a bordó, de az igazán pirosnak mondható virágok például: a piros muskátli, a piros pipacs, a paprikavirág.

Egyébként a virágok színbirodalmában nem egyszerű eligazodni, mert például nehéz valamelyik színhez besorolni a zöldes fehér, kék, lila, barna, sárga színben pompázó egyszerű árvácskát, vagy a világoskék, sötétkék, sötétlila, sárga színben is káprázatos íriszt. Ugyanakkor nem hófehér, valamennyi liliom, van köztük kénsárga, rózsaszín.

Tény, hogy a legtöbb virág több színben virít, mint például a muskátlik, a csillagfürtök, a búzavirágok, a szagosbükkönyök, jácintok, nárciszok, violák, kankalinok, petúniák, begóniák, porcsinrózsák, tátikák, mályvarózsák, rézvirágok, verbénák, nebáncsvirágok, rózsák, kardvirágok, szegfűk, kannák, dáliák, szalmavirágok, gerberák, tulipánok, ciklámenek, orchideák, leánderek, mikulásvirágok, hibiszkuszok, azáleák, ibolyák, afrikai ibolyák, amarilliszek, hortenziák, korallvirágok, és sorolhatjuk még hosszan.

Az ötletet és információt, Sulyok Mária és Tímár Zsuzsa könyve, a Képes virágábécé adta. Budapest, 1972 Mezőgazdasági Kiadó