Rosta Erzsébet weboldala

A zsidó vallás az emlősök közül, csak a hasított patájú és kérődző állatok evését engedélyezi, de csak abban az esetben, ha az állatot rituálisan, szertartásosan vágták le és megtisztítják a vértől. Számukra szigorúan tilos megenni a vadaktól széttépett vagy elhullott állatokat, a ragadozó madarakat, a csúszómászókat, a pikkelytelen és az uszony nélküli halakat, a puha testű állatokat, a kagylókat- és rákféléket, valamint tilos elfogyasztani az élő testből kivágott húst, az anyatejből főzött ételt, továbbá tiltott a húsos és tejes ételek összekeverése, és együtt fogyasztása, de mindenekfelett tiltott számukra a vér, valamint a gyümölcsök első zsengéje, mert vallásuk tiltja a három évnél fiatalabb gyümölcsfák termésének elfogyasztását és a zöldségekre is vonatkoznak a rituális szabályok.

A judaizmusban nem szabad a 12 évesnél idősebb lányoknak, s a 13 éves kort betöltött fiúknak tiltott ételeket adni; tiltják a nem zsidók által főzött ételek elfogadását, csak a kóser élelmiszerekből készülteket lehet megenniük. A kenyér fogyasztása előtt kötelező számukra a rituális mosdás, étkezés előtt pedig minden ételt meg kell áldani. Bort kizárólag csak vallásos zsidók készíthetnek, a peszach hét napja alatt tilos minden erjesztett gabonából készült ital.

A katolikus vallás közel sem olyan szigorú, mint a judaizmus, például nem tiltják a húsok, a zöldségek, gabonák és bizonyos ételek együttfogyasztását. A katolikusoknál böjti időszakban mamáknak terhességük idején, nem kell böjtölniük, a tiltott ételektől meg kell tartóztatniuk magukat. Nincsenek speciális étkezési szabályaik, azonban az ételt tilos pazarolni, és minden étkezés előtt és után hálát kell adni Istennek. Szeszes italt csak mértékkel szabad inni, a húsvéti nagyböjtben az áldozást követő egy órában tilos szilárd ételt enni és alkoholt inni.

A protestánsoknál tilos az elhullott állatok húsát megenni, az étel pazarlása számukra már bűnnek számít.

Az iszlám szent könyve, a Korán azt írja, hogy tilos elhullott vagy elvérzett állatból, bármilyen istennek felajánlott áldozati állatból valamint disznóhúsból enni. A muszlimoknak kerülniük kell az erjesztett italok fogyasztását, étkezés közben a bal kéz használatát. Minden étkezés előtt, kezet kell mosniuk, mégpedig elsőként mindig a jobb kezet.

A buddhizmusban a Mahájána hívők nem ehetnek hússal együtt főzött zöldségeket sem. Az asztalnál az idősek tiszteleteként, ők kezdhetik el az evést, utána jönnek a többiek. Ha az elhunyt vegetáriánus volt, akkor a temetése után nem szabad húst enni.

A hinduizmus tiltja a szent tehenek húsának evését. Egyes kasztokhoz tartozók egyáltalán nem fogyasztanak húst. Minél magasabb kasztba tartozik az illető, annál jobban tiszteletben tartja a vegetarianizmust, az ahimszá betartását. A brahmanok és a magasabb kasztok csak tiszta „szatja” zöldségeket és gabonaféléket fogyasztanak. A szeszes italok negatív besorolásúak, ezért a brahmanák számára tiltottak. A mást kasztba tartozó hindu számára is csak a mértékkel fogyasztott alkohol megengedett. A hinduk számára a ház legszentebb helye a konyha, ahol mindenki szótlanul, csendben eszik. A nők amikor menstruálnak, nem léphetnek be a konyhába. Étkezés előtt kötelező megfürödni és tiszta ruhát ölteni. A különböző kasztba tartozók nem ehetnek egy asztalnál. A halál után tíz napig csak nyers, egyszerű koszton vannak, és csak vizet isznak.

A buddhizmusban a szigorúbb Mahájána hívők vegetáriánusok, a Hinájána követők étkezési megszorítása kevésbé szigorú, ők mindent fogyaszthatnak, de csak naponta kétszer étkezhetnek, egyszer kora reggel, és egyszer délelőtt. A Mahájána hívők nem ehetnek hússal együtt főzött zöldségeket sem. Az asztalnál az idősek tiszteleteként, ők kezdhetik el az evést, utána jönnek a többiek. Ha az elhunyt vegetáriánus volt, akkor a temetése után nem szabad húst enni.