Rosta Erzsébet weboldala


A csípő és a derék - miként azt a régiek hitték - nemcsak a jövőről és a karakterről árulkodik, hanem arányuk a nemi identitásra ugyancsak jellemző, emellett a hölgyek esetében a szépség, a vonzerő egyik meghatározó eleme és a termékenység jelvénye is. Nem véletlen vetette papírra az alábbi szavakat a múlt század híres novellistája, Nagy Lajos: „Csípője erős, fara duzzadó és amint jár, reng, a kunhalmi férfiak bizony megfordulnak utána.”

Valószínűleg ezt ismerhették fel ösztönösen már régen is a nők, amikor különféle módszerekkel - fűzők használatával, a mellek felpolcolásával és a csípőtájékra helyezett párnákkal - próbálták a csípő-derék arányt megváltoztatni, s a számukra kedvezőbbnek tartott homokóra testformát kialakítani. Azt is mondhatjuk, hogy a test alakja az asszony nőiességének, illetve a férfi maszkulinitásának a jellemzője.

Régóta köztudott, hogy az emberek pontosan meg tudják ítélni társaik szexuális orientációját, azt azonban, hogy minek alapján vonják le következtetésüket. Erre egy nemrég készített tanulmányban találtak magyarázatot.  A szerzők azt vizsgálták, hogy a test alakja és mozgása miként befolyásolja az emberek szexuális irányultságának a megítélését. A kísérletben résztvevő személyek a nemre sajátságos kombinációkat (cső alakú test, nyegle vállmozgással; homokóra alakú test, ringó csípővel) tartották heteroszexuálisnak, míg a szexre nem jellemző testalkatot és járásmódot a homoszexualitás jelének vélték. A helyes véleményalkotás a férfiakra vonatkozóan volt a markánsabb. A testforma érdemben a nők esetében befolyásolta a szexuális orientáció megítélését, a mozgás viszont mindkét nemnél.

Persze az, hogy ringó csípővel járunk, vagyis sétálás közben „riszáljuk a farunkat”, kizárólag rajtunk múlik. Ha előrehaladás közben az egyik lábunkat - kifelé álló lábfejjel - a másik elé tesszük, ez mozgás közben a csípőnk kilengését okozza. (A járásmód megtanuláshoz elég megnézni egy divatbemutatót!) Minél jobban keresztezzük egyik lábunkkal a másikat, annál nagyobb a csípő által bejárt út. Az utóbbi, vagyis a csípő szokatlan ringása járás közben a medencetájék hangsúlyozását szolgálja, és sokan flörtölésnek tekintik.

Ha viszont egy férfi ringatja a csípőjét járás közben, mások szemében homoszexuálisnak látszik. Ezzel ellentétben, aki viszont gyakran áll csípőre tett kézzel, a nők számára a kaland iránti hajlandóságát mutatja. Nem szabad azonban elfeledni, hogy a csípőre tett kezek miatt a test nagyobbnak látszik, így ez az erő vagy az agresszió jele is lehet.

Mivel a medence tartalmazza az elsődleges nemi szerveket, a csípő előretolása provokatív és szuggesztív testtartás. Ez még hangsúlyosabb, ha a lábak nyitottak, ami - még jobban exponálva a genitáliákat - szeretkezésre invitál. A csípők előre-hátra mozgatása a szexuális közösülés szimulálása ezért nagyon kihívó viselkedés. A férfiak az előretolt csípőjükkel olykor az erejüket, hatalmukat jelezhetik („az én péniszem nagyobb, mint a tied”, vagy „oly hatalmas vagyok, hogy úgy sem mered megtámadni a ’szemlére tett’ sérülékeny testrészemet”).

A hátratartott csípők jelentése pont az ellenkezője. Ez póz védelmezi, elrejti a nemi szervet, az illető szinte szeretné elkerülni, hogy azt észrevegyék. Az egyik lehetséges módja ennek a leülés, majd a lábak keresztezése és az ágyék eltakarása összekulcsolt kezekkel. A genitáliák fölé tartott kezek a zavarodottság vagy a félelem jelei is lehetnek. A csípő oldalra tolása enyhén meghajlítja a gerincet, és átrendezi a test egyensúlyát. Ez relaxált pozíció lehet, mivel az ember elengedi a testét.

A csípők mutatópálcaként is használhatók, mintegy jelezve, hogy a gazdájuk mit szeretne. Ha a személyre mutatnak, azt jelezhetik, hogy vonzóak szeretnénk lenni. Ha viszont az ajtó felé, azt, hogy az illető távozását kívánjuk.

Romantikus szituációban a csípők cirógatásával a nők társuknak azt üzenik, hogy azt szeretnék, ha partnerük tenné velük ezt, ezért meglehetősen flörtölő gesztus, különösen olyankor, ha hosszú szemkontaktussal és a csípő ringatásával is párosul.