Rosta Erzsébet weboldala


A hotel teraszán - Kovalam-part (Dél-India)Száz éve annak, hogy 1913-ban az amerikai tengerészek alsóing gyanánt rövid ujjú T-formájú inget, pamutpólót kaptak, amely szellősebb viseletnek tűnt az addig rendszeresített hosszú ujjú gyapjúingnél. A rövid ujjú, kerek nyakkivágású, gallér, zseb és gombok nélküli, fehér színű pamut pólókat eredetileg alsó ruhaneműként használták, aminek elsődleges célja azt volt, hogy eltakarja a mell és a hónalj szőrzetét, azonban a katonák rájöttek arra, hogy, mint felsőruházat is remek viselet.

Rendszeresítését az amerikai hadseregnél az I. világháború kezdetétől számítják. A T-ing történetéhez azonban hozzátartozik, hogy az ötlet nem is olyan új szülemény, hisz állítólag, már a bronzkorban is hordtak a skandináv nők ingszerű ruhadarabot, és az ősi fennmaradt ruhaábrázolások szerint Peruban, Afganisztánban, Egyiptomban, Palesztinában is volt hasonló viselet. A honfoglaló magyarok elöl vagy oldalt felhasított inget Kovalam-part - Kerala (Del-India)hordtak, a középkorban pedig Európában is elterjedt az inghez hasonló ruhadarab. Az ősi ruhadarab, melyből végül a ma oly nélkülözhetetlen, népszerű, divatos ingszerű póló lett, valószínűleg a rómaiak tunikája lehetett.

Negyed század kellett, ahhoz, hogy az amerikai óriás üzlet, a Sears felkarolja a pólót, és csak ezután, 1938-tól kezdték árusítani. Ez a viszonylag olcsó (darabja kezdetben 24 cent volt), praktikus ruhadarab azonban még ekkor sem vált túl népszerűvé, széles körben csak akkor terjedt el, amikor a II. világháború után, az 1950-es években olyan népszerű filmszínészek tűntek fel T-ingben, mint John Wayne, Marlon Brando és James Dean, akik remekül néztek ki, amikor abban feszítettek. Igazi világkarrierje azonban csak később, Elvis Presley-nek, majd a 60-as évek hippimozgalmának köszönhetően indult el. A múlt század 90-es éveiben már több mint 1 Mrd darab fogyott el belőlük, és népszerűségük azóta is töretlenül növekszik.

Manapság a T-inget egyaránt hordják, nők és férfiak, idősek és fiatalok. A kezdeti fehér színű pólók, színesek, mintázottak lettek, anyaguk részben megváltozott, már nemcsak pamutból készülnek, hanem pamut-poliészter keverékből is. A nagy cégek és a sportegyesületek hamar rájöttek arra, hogy ezek a praktikus ruhadarabok milyen remek reklámhordozók.

 

[Forrás:
Mandy Pennybacker - The Green Guide (A világ helyzete, 2004.)
T-shirt, wikipedia
Nancy Clark: A brief history of the T-shirt]