Rosta Erzsébet weboldala


Noha már régóta nagy tisztelője vagyunk zenéjének, sok lemezét megszereztük, de csak 1988 októberében nyílt lehetőségünk arra, hogy személyesen is találkozhassunk vele, végre élőben csodálhassuk és hallgathassuk a nagyszerű művész előadását. Ha jól emlékszem, egy enyhe, hétfői este volt, amikor a Budapest Sporcsarnokban elfoglaltuk helyünket, és izgatottan vártuk (nemcsak mi, hanem a közönség is) Ravi Shankar megjelenését. Amikor feltűnt két zenésztársával, dübörgő taps köszöntötte. Válaszként namasztézve üdvözölte a publikumot. Amint leültek, és szitárja hangolásába kezdett, szinte vezényszóra azonnal elcsendesedett a közönség. Mivel a hangolás meglehetősen sokáig elhúzódott, sokan az előadás első számának vélték, és nagy érdeklődéssel figyelték.  Már ez is meglepett, de különösen akkor éreztem nagyon furcsán magam, amikor a hangolás befejeztét - mintha csak egy rágát hallottak volna - kitörő tapssal fogadta a közönség. Talán csak egyedül mi - a férjem és én - voltunk, akik nem tapsoltunk. Szégyenkezve figyeltük, vajon mit gondolhat rólunk, ám a művész rezzenéstelen arcán semmi nem látszott, udvarias főhajtással fogadta az elismerést.  Bár ez akkor még nem hangozhatott el, mi a Philip Glassal közösen írt, Ragas In Minor Scale!  című zeneszámával emlékezünk rá.

Ravi Shankar (szül. 1920. ápr.7. Váránaszi – megh. 2012. dec. 11. San Diego)

Ravi Shankar indiai szitárművészIndiai szitárjátékos és zeneszerző, az Indiai Nemzeti Szimfonikus Zenekar megalapítója; meghatározó szerepe volt abban, hogy a nyugati közönség érdeklődni kezdett az indiai zene iránt.

1948-tól 1956-ig az Indiai Rádió zenei igazgatójaként tevékenykedett, majd európai és amerikai hangversenykörútak következtek.

1962-ben megalapította a Kinnara zeneiskolát, majd ennek amerikai intézményét Los Angelesben. Ugyanekkor kezdődött együttműködése Yehudi Menuhi hegedűművésszel, és ekkor (1967-ben) lépett fel először beatfesztiválon, a kaliforniai Montereyben.

Az indiai zene, illetőleg a szitár nyugati megismertetését segítette Shankarnak és a Beatles együttes gitárosának, George Harrisonnal közös munkája, a Londoni, ill. a New York-i Filharmonikus Zenekarral előadott és lemezre vett két szitárversenye, továbbá számtalan újabb európai és amerikai koncertturnéja. Hazánkban háromszor lépett fel.

[Forrás: Britannica Hungarica Világenciklopédia]