Rosta Erzsébet weboldala

 

Különböző praktikákat, javaslatokat olvastam arról, miként lehet elvirágzás után kezelni a mikulásvirágot, hogy a következő évben is dísze legyen lakásunknak. Sokféle tippet kaptam, valamennyit kipróbáltam, de egyik sem vált be. Hiába vágtam vissza a növényt, hogy pihenjen legalább két hónapig, helyeztem sötét helyre, vagy tettem a növényre sötétítő papírcsákót, hasztalan ültettem egy nagyobb cserép humuszos földjébe, s tartottam szárazon április végéig. Aztán hiába kezdtem locsolni, fokozatosan emelve a víz mennyiségét, és tápszereztem abban a reményben, hogy megjelennek vajszínű vagy krémszínű apró jelentéktelen kis virágai, várva, hogy megpirosodjanak, vagy rózsaszínre, lazac- esetleg sárgás színűre váltsanak pompázatos fellevelei. Mindhiába!

 

Három éve úgy döntöttem, elég a kísérletezésből. Elképzelésem tett követte, és tavasszal, amikor már megenyhült az idő, kivittem mikulásvirágom, kutyatejes zöldemet egy óriási cserépben trónoló bukszus bokor földjébe süllyesztettem. Tehát nem vágtam vissza, nem vontam meg tőle a vizet, nem ültettem nagyobb cserépbe, nem tápoldatoztam, mindössze kint a szabadban árnyékba helyeztem és vízzel láttam el. Mindegyik alkalommal, szép, dús fácskává fejlődött növényem. Ez már a harmadik szezon, amikor meghálálva gondozásom, gyönyörű ruhába öltözve pompázik mikulásvirágom.

 

MikulásvirágomValószínűleg idén is követem az eddig szerzett tapasztalataimat, de az igazsághoz tartozik, hogy a fellevelek, mint ahogy a képen is látszik, nem olyan tenyérnyi nagyságban virítanak, mintha virágboltban vettem volna, talán azért mert, nem használtam tápszert. Viszont hűvös hálószobánkban közvetlen az ablak alatt - nálunk is közel két hónapig virít a mikulásvirág. Rendszeresen locsolom, de nem kap sok vizet.

Érdekességként, utalva nevére, azt hinné az ember, hogy ez a mexikói eredetű növény Mikulás környékén fog virágozni, ugyanis nálunk - eltérően Észak-Amerikától, ahol a karácsony fő díszítő kelléke - elsősorban Mikulás napjára adják ajándékba. Valószínűleg az én növényem ezt nem tudja, mert nálam mindhárom alkalommal január végére borult virágba. Persze a karácsonyi kaktuszom virágai sem karácsonykor nyílnak ki, hanem többnyire akkor, amikor a növényem akarja. Ehhez ugyanis - a mikulásvirághoz hasonlóan - miután egy ideig a szárazon tartottuk, szükséges a víz.

Ezzel mindent leírtam, miként kezelem januárban nyíló mikulásvirágomat. Aki szeretné követni eljárásomat, állítom, a sikerélmény garantált. Hasonlóan bánok az orchideáimmal, nyáron ők is szépen kivirulnak. És a muskátlijaim sem egynyáriak.

 

Kommentek

archivált tartalom

Szegfű Ildikó #1

Kedves Erzsébet!
Pont ma tanulmányoztam a mikulásvirágomat, ami még mindig hoz piros levelet, pedig november közepén vettem. Minden nap locsolom, de az enyém a fűtőtest felett van. Remélem, még sokáig szépíti az ablakom, de a jövőre vonatkozó tanácsodat betartom, hátha ez is szót fogad.
Üdv. Ildikó

2012-02-05 20:26:39