Rosta Erzsébet weboldala

Az azonos fajtájú rovarokat az emberi szem alig tudja megkülönböztetni egymástól, így például az alakra és nagyságra a hangyák vagy méhek közt az emberi szem nem igen lát különbséget. Annál csodálatosabb, hogy ezek az apró rovarok ép úgy látják az egymás közti különbséget, mint az emberek egymás közt.

A hangyáknak az egész földön mintegy 12 000 fajuk él, nálunk kb. 80 faj fordul elő. Társaságban élnek, gyakran, a rengeteg egyénből álló államukban. Van, amikor a különböző hangyakolóniák barátságosan élnek, nem bántják egymást. De vannak olyan hangyabolyok, amelyek hangyái kiűzik maguk közül az idegen hangyákat.

Hangyák

A hangyák a rovarok között a legértelmesebbek, amit életmódjuk, magaviseletük is bizonyít. Csoportosan, rovarállamot alkotva élnek. A hímek és a nőstény szárnyasok, az ún. munkások, szárnyatlanok. Fészküket, a hangya bojt, a földben, kövek alatt, korhadó fában készítik el, gyakran kiemelkedő felépítményeket emelve. Támadók ellen harapással, s az így ejtett sebre hangyasav juttatásával védekeznek. A hangyák főként szénhidrát tartalmú növényi részeket és állati anyagokkal táplálkoznak. A rothadó állati és növényi maradékok elpusztításával némi hasznot hajtanak, a különböző fából készült építmények megrágásával és az éléskamrákban okozott kártevésükkel komoly károkat okozhatnak.

méh virágon

A méhek repülő rovarok, rokonságban állnak a darazsakkal. A közismert házi méheken kívül a dongó-. vagy a poszméhekhez, inkább a darázs- vagy légyszerű méhek tartoznak. A méhfajok többsége magányosan él, olykor kürtöket, vagy tornyokat készítenek, néha boltozatos kasban vagy kaptárban is élhetnek. A magányosan élő méhek többségben rövid életűek, hasonlóak a hím méhekhez sohasem gyűjtenek virágport és nem vesznek részt utódgondozásban. A fészeképítés és a táplálékellátás a nőstények dolga. A méhek táplálkozása a virágoktól függ, ez a pollen és a nektár. Nemcsak a munkájukban, hanem a táplálékukat egyenlően osztják meg. A méhek megfigyelik és megjegyzik azokat, akik nem dolgoznak, csak henyélnek, ezeket néha halálukig büntetik. A családok őrei, az idegen méhek ellenőrzik a kaptár bejáratát. 50-60 000 méhet ismernek, és így is meg tudják állapítani azt, hogy melyik méh nem tartozik hozzájuk.

A „saját” faj alaposabb ismerete különben megvan az embereknél is. A fehér bőrű ember például nem látja meg a négerek vagy a kínaiak közt azt a különbséget, amit maguk a négerek vagy kínaiak meglátnak, viszont a sárga vagy a fekete faj emberei, sokkal nehezebben ismerik fel magukat a fehér bőrűek közt, mint maguk a fehér bőrűek.