Mindannyiunknak vannak szokásaink, akár tudunk róla, akár nem. Mivel a viselkedésünk, gesztusaink szoros kapcsolatban vannak a pszichénkkel, megjelenésünk, tudatos vagy ösztönös mozdulataink sok mindent elárulnak a személyiségünkről, jellemünkről. Ez az oka annak, hogy egy kellő érzékenységgel és jó megfigyelőképességgel megáldott személy - anélkül, hogy közelebbről ismerné - képes lerajzolni partnere, beszélgetőtársa karakterét, annak habitusa, viselkedése alapján.
A szokásaink hosszú évek során alakulnak ki, gyakran anélkül, hogy észrevennénk. A habitust jellemző viselkedésformák elsősorban a kielégítetlen vagy kifejezésre nem juttatott vágyakból, frusztrációkból származnak, melyek jellemző módon a test más részeire helyeződnek át. Például a nagyon mérges személy összeszorítja és csikorgatja a fogait, annak ellenére, hogy a düh és a fogak között nincs közvetlen kapcsolat. Ebben az esetben a lelki folyamat jól érzékelhetően fizikai szintre emelkedett, részben azért, hogy megnyugtassa a lelket, másfelől pedig annak érdekében, hogy kifejezze a számára negatív szituációt. Ha viszont valaki hirtelen boldog lesz valamilyen meglepő esemény miatt, gyakran megfigyelhető, hogy vidám ugrándozásba kezd, rázza a kezeit és a lábait, valóságos örömtáncot lejt. Itt ugyancsak a lélek jut kifejezésre fizikai formában.
E testi kifejezésformák mindegyike hasonlóan, azonos módon ismétlődik, mivel a lélek és a test megszabják az ember számára, hogy így cselekedjen. Ezeknek a gesztusoknak, kifejezésmódoknak az a hasznuk, hogy a másik fél gyorsan felfoghatja, hogy társa milyen kedélyállapotban, hangulatban van, és ennek megfelelően képes reagálni a viselkedésére.
Néhány példa bizonyos viselkedéstípusokra és ezek okaira, következményeire:
Körmök rágása
Akkor jellemző, ha az ember elégedetlen a szituációval, a környezetével, vagy partnerével, azonban nincs elég ereje, hogy változtasson a helyzetén, vagy szakítson a társával. Ez túlzott behódoláshoz, önbecsülési problémákhoz, a koncentráció hiányához és türelmetlenséghez vezethet.
Az áll dörzsölése
Olyankor kerül rá sor, amikor nehéz helyzetbe keveredett az illető, és nincs senki, akivel bizalmasan beszélhetne erről. Ez a hangulat ingadozását és a kurázsi gyengülését okozhatja.
Leeresztett vállak, lehorgasztott fej
A megfigyelt személy olyan problémával találta szemben magát, melyre úgy tűnik, nincs megoldás. Nem számít, hogy mit tett, vagy tervez cselekedni, a dolgok egyre rosszabbá válnak. Ha a szituáció nem változik, ez szélsőséges tartózkodást, félszegséget, melankóliát és pesszimizmust válthat ki.
A lábak ütögetése
Az illető nem ért egyet a partnere véleményével, azonban ezt nem meri kifejezésre juttatni. A frusztráltsága türelmetlenségben és irigységben nyilvánulhat meg.
Az orr tapintása, érintése, simogatása
Az elégedetlenség jele, arra utal, hogy a dolgok nem úgy indultak, ahogyan azt a partnerünk szerette volna. Ráadásul túl sok elvárása is van a környezete felé, hogy azok teljesülhessenek. Ha erre ráébred, az helyes önértékeléshez, bátorsághoz vezethet; ellenkező esetben azon súlyos stresszel kell megbirkóznia.
A felső ajak harapdálása az alsó fogsorral
Társunk új elképzeléseket dolgoz ki, vagy innovatív megoldásokat keres céljai eléréséhez. Ez kockázatvállalási hajlandóságról, illetőleg agresszivitásról árulkodhat.
Kezek dörzsölése
A személy boldog, mert valamit sikerült elérnie, különösebb konfrontáció nélkül. Ez tisztességesség, a komolyság és konfliktuskerülő stratégiák eredménye.
Játszadozás az ujjakkal
A fickó csak a saját problémáival foglalkozik, nem figyel arra, amit mások mondanak. Ez a nemtörődömség, az arrogancia és önközpontúság fizikai megnyilvánulása.
Állandó nevetés
Beszélgetőtársunk nem bízik bennünk, vagy bizonytalannak ítéli meg a szituációt. Ez - a határozatlanság mellett - türelmetlenséget, önzést és az elismertség vágyát jelezheti.