A fenti címmel jelent meg Steiner Gyula - alábbiakban idézett - írása a Cukrászok és sütők háborús kincsesládája című művében.
„Néhai dr. Szilvássy Gyula főorvosnak, elhunyt kiváló magyar tudósunknak felfedezése a JOPE-kenyér, amelyet ezen túl mindazok a gyomorbetegek ehetnek, akik a kenyérfogyasztástól orvosilag el vannak tiltva.
Az új szenzációval kapcsolatban nem kisebb horderejű kérdésről van szó, mint arról. hogy kenyérdiétával lehet-e a természetet olyképpen befolyásolni, hogy fiú vagy lánygyermekek jöjjenek a világra.
Egy orvosi folyóiratban a következőket olvassuk erről a kérdésről: Egy orvos egyik nőbetegét kezelte, akinek már volt egy lánygyermeke és egyetlen vágya volt, hogy fiúgyermeket hozzon a világra. Az orvos beható vizsgálat alapján megállapította, hogy páciense különböző okok miatt többé nem számíthat gyermekáldásra. A gyermekekért rajongó asszony nagyon szerencsétlennek érezte magát, mikor ezt a lesújtó hírt megtudta és rimánkodására a lelkiismeretes orvos megpróbálta az orvosi tudomány által eddig ismert beavatkozásokat, de fáradozása hiábavaló volt.
Az agilis nőorvos mégsem mondott le teljesen a probléma megoldásáról, hanem áttanulmányozta mindazokat a tudományos beszámolókat, amelyek a vitamin szerepével foglalkoznak a termékenységgel kapcsolatban. Így tudomást szerzett arról, hogy egy francia orvosnak bizonyos meddőségeket sikerült diéta alkalmazásával megszüntetni. A fáradhatatlan orvos érintkezésbe lépett egy a diéta terén specialista angol orvosnővel, akinek már szintén tudomása volt a francia orvos egyes esetekben elért sikereiről és megállapította, hogy ez tényleg nem lehetetlen.
Azonnal hozzáfogtak a francia orvos kísérleteinek gyakorlati alkalmazásához. Miután a vitaminkutatás terén máris végérvényesen megállapították, hogy az E-vitamin egyúttal a termékenység vitaminja, feltételezték, hogy ennek eredeti állapotában való felhasználása intenzív hatással bír. Ugyancsak az orvosi tudomány állapította meg, hogy az E-vitamin hiánya előidézője sok esetben a meddőségnek és így elhatározták, hogy a szóban forgó páciens részére E-vitaminos diétát írnak elő.
A fiúgyermek után vágyó páciens részére tehát egy különleges, úgynevezett termékenyítőkenyeret állítottak elő, amelyet azután a páciens rendszeresen fogyasztott. A kísérletek beváltak és a boldog anya egy egészséges fiúgyermeket hozott a világra.
Hamar híre terjedt ennek a csodálatos esetnek és természetesen igen sok asszony fordult hasonló kéréssel az angol orvoshoz, aki most már szükségét látta annak, hogy egy diétikus kenyeret előállító sütőmesterrel lépjen érintkezésbe, aki azután az orvos utasításai szerint a termékenyítő-kenyeret előállította és fogalomba hozta.
A két kitűnő orvos most azt kutatja, vajon ezen kenyér fogyasztása csak a meddőség megszűntetésére alkalmas-e vagy pedig befolyásolni képes a születendő gyermek nemét is. Rövidesen tehát eldől a régi tudományos probléma, hogy lehet-e a gólyát kormányozni, illetve szabályozni, hogy fiú- vagy leánygyermekek szülessenek.
Ezen külföldi kísérletek közben az állatokon végzett tudományos kísérletek tapasztalatit hasznosítják és olyan kenyeret igyekszenek előállítani nálunk is, amely a gyengülő férfierőt ismét helyreállítja. Bizonyos takarmányozással kiöregedett kecskebaknál és sertés kannál ezen a téren kitűnő eredményeket értek el, márpedig feltételezni lehet, hogy ami az állatoknál lehetséges, ép így nem lehetetlen az embereknél sem.”
[Forrás: Cukrászok és sütők háborús kincsesládája. A nyersanyagok takarékos felhasználása háborús időkben. 300 különféle hadisütemény, haditorta és hadikenyér. Budapest, 1942. Tudományos Szakkönyvkiadó és Könyvterjesztő Vállalat.]
Steiner Gyula a Magyar Sütők Országos Szövetségének volt az elnöke. Fenti könyvének már volt egy korábbi, 1928-as kiadása, A sütőmester kincsesládája címmel.