Magyarországon nagy múltja van a cukrászatnak. Mátyás király feleségével, Beatrix királynéval olasz cukrászok jöttek Budára, akik gyógyszerekkel és édes pálinka készítésével is kereskedtek. II. Ulászló idejéből maradt feljegyzés szerint a cukrászatot a patikusok látták el. Az erdélyi fejedelmek konyháin a szakácsok dolga volt a nagy szerepet játszó cukrászat.
Elsőként, a mézből készült csemegéket fogyasztották, majd a szacharóz megismerése nyomán bővült a választék. Az édességek készítése évezredeken keresztül házi, kizárólag kézi tevékenység volt. A 19. században kezdett szétválni a cukrászat és az édesipar.
Az elsô csokoládégyárat Dremmel alapította Pesten. A cukorkakészítés a 19.sz. utolsó harmadában alakult ki. Pesten Stühmer Frigyes, Sopronban Weisz József, Győrben az Árpás Cukorkagyár volt a leghíresebb 1846-ban. 1884 után Gerbeaud Emil kezdte el Magyarországon a bonbon előállítását. A 20. század első felében jöttek létre a Stühmer, Gerbeaud, Stollwerck, Schmidt, a Hunnia Csokoládé- és Cukorkagyárak. A Szerencsi Csokoládé-gyár 1923-tól működött.
Az édesipari lisztes áruk iparszerű termelése 1880-ban, Győrben kezdődött egy gőzmalom átalakításával, a későbbi Győri Keksz-és Ostyagyár helyén. Jelenleg működő édesipari lisztes árú gyárak a Győri Keksz Kft. (United Biscuit), a Nestlé, a Stollwerck, a Kraft Jacobs Suchard Kft., a Fundy Kft., a Sweet Point, a Ziegler Ostyasütô, a Detki Keksz Kft., a Karamell Édesipari Kft. Ezt egészítik ki a cukrászüzemek, mint a budapesti Szamos, a Bakos, a Szabó vagy a szolnoki Marcipán Cukrászda. (lehet, hogy időközben valamelyik megszűnt)
A korszerű táplálkozási felfogás szerint nem ajánlatos a túlzott édesség fogyasztás. A hangsúly azonban egyrészt a mennyiségen, másrészt, a fogyasztás idején van. Az utolsó fogásként – és nem éhség-csillapítóként – elfogyasztott sütemények fokozzák a gasztronómiai élvezetet. A süteményekhez felhasznált töltelékek – különösen, ha méz, dió, mogyoró, mák, túró stb. – táplálkozási szempontból is értékes esszenciális olajokhoz, fehérjékhez, ásványi anyagokhoz, egyszerű szénhidrátokhoz juttatják a szervezetet.