„Bár a szervezet fenntartásához és szabályozó mechanizmusaihoz körülbelül 18 ismert elemre van szükség - írja Earl Mindell a Vitamin Biblia című könyvében, csak 6 elemre vonatkozóan határozták meg az ajánlott napi felvételt. Ezek a kalcium, a jód, a vas, a magnézium, a foszfor és a cink.”
A kalcium és a foszfor együttesen az egészséges csontokért és fogakért felelős. A kalcium és a magnézium pedig a normális szívműködésben és a vérkeringésben tölt be fontos szerepet. A kalcium közrejátszik a vas felszívódásában is, segíti az idegrendszer működését, különösen az ingerületek vezetését. A magnézium jelenléte az idegek és az izmok hatékony működéséhez szükséges, továbbá fontos feladatot kap abban a folyamatban, amellyel a vércukor energiává alakul át. A cink ellenőrzi és irányítja a szervezet anyagcsere-folyamatait, az enzimrendszerek munkáját, fenntartja a sejtek épségét, nélkülözhetetlen a fehérjeszintézishez. A vas a szervek oxigénellátásához, a jód pedig a szabályozott anyagcseréhez nélkülözhetetlen.
Az egyes elemek szerepét érdemes megnéznünk kissé részletesebben, valamint azt is, hogy milyen természetes termékekben, élelmiszerekben lelhetők fel.
Kalcium
A kalcium nemcsak erős csontokat és egészséges fogakat biztosít, hanem a szabályos szívverésért is ő a felelős. Enyhíti az álmatlanságot. Segíti a vas felszívódását valamint az idegrendszer működését. Mérsékli a menstruációs görcsöket és a kamaszok „növési fájdalmát”. Enyhülés hozhat a hát- és derékfájásban szenvedőknek. A hipoglikémiás, vagyis csökkent vércukorszintű betegnek, az átlagnál több kalciumra van szüksége. Természetes forrásai a tej és a tejtermékek, valamennyi sajtféle, szójabab, szardínia, lazac, amerikai mogyoró, mák, mogyoró, dió, napraforgómag, szárazbab, zöldfőzelékek.
Jód
Elsősorban az anyagcserét szabályozó pajzsmirigy működését befolyásolja. A jód hiánya, vagy elégtelen bevitele lassítja a szellemi tevékenységeket, a test súlygyarapodásához vezet, és energiátlanná teszi a szervezetet. A zsírfölösleg elégetése révén megkönnyíti a diétázást. Elősegíti a megfelelő növekedést. Javítja a szellemi frissességet. Biztosítja azt, hogy az ember bőre, haja, körme, és fogai egészségesek legyenek. Nagy mennyiségű nyerskáposzta fogyasztása viszont jódhiányt eredményez, és leállíthatja a pajzsmirigy működését azoknál, akiknek egyébként is alacsony a jódfelvételük. Természetes forrásai a tengeri moszatok, jódban gazdag talajon nőtt főzelékfélék, hagyma, valamennyi tengeri hal és rák.
Vas
Nélkülözhetetlen ásványi anyag az élethez. Vasra van szükség a vörösvértestek képzéséhez, bizonyos enzimek keletkezéséhez. A vastól függ, mennyi oxigén jut el az agyhoz, a szívhez, a májhoz, az izmokhoz és a többi szövethez. A vas elősegíti a növekedést. Fokozza a betegségekkel szembeni ellenálló képességet. Elejét veszi a fáradtságnak. megakadályozza és meggyógyítja a vashiányos anémiát. Visszaadja a bőr jó tónusát. A vashiány a haj töredezettségét, a körmök repedezettségét okozhatja, valamint fáradtságot és szédülést eredményez. Több vasra van szüksége azoknak, akik sok kávét és teát isznak, ugyanis a koffein és a tein gátolja a felszívódását. Legfőbb forrásai a sertésmáj, marhamáj, szív és vese, liszt, nyers kagyló, szárított őszibarack, vörös húsok, tojássárgája, osztriga, dió, bab, spárga, melasz, zabpehely.
Magnézium
Nélkülözhetetlen az idegek és az izmok és számos enzim hatékony működéséhez. Segíti a szív és a vérkeringés normális működését, védelmez a szívroham ellen. Fontos szerepe van abban, hogy a vércukor energiává alakuljon. Gátolja az öregedést és kóros elváltozásokat. Megelőzi az érelzáródást: Csökkenti, illetve normális értékre állítja be a koleszterinszintet. Stressz ellenes ionként is ismert. Segít leküzdeni a depressziót, megakadályozni a kalcium lerakódását, a kalciumot tartalmazó vese- és epekövek kialakulását. Egészségesen tartja a fogakat. Elmulasztja a gyomorrontást. Természetes forrásai a füge, a citrom, a grépfrút, a sárga kukorica, mandula, a dió, a különböző magvak, a sötétzöld főzelékfélék és az, alma. Akik sok alkoholt isznak és azok a nők, akik fogamzásgátló tablettát vagy ösztrogént szednek, fogyasszanak nagy mennyiségben magnéziumot. A sportolóknak a magnézium nélkülözhetetlen. Akinek viszont elégtelen a veseműködése, ne szedjen túl sok magnéziumot.
Foszfor
Felvétele elsősorban a csontok és a fogak normális szerkezetéhez valamint a szívműködés szabályozásához szükséges. Fontos a niacin felszívódásához, a D-vitamin és a kalcium megfelelő hatásaihoz, valamint az idegingerület továbbításához. Nélkülözhetetlen a vese normális működéséhez és az összes biokémiai folyamat lejátszódásában. A zsírban dús diéta fokozza a foszfor felszívódását és csökkenti a kalciumszintet. Aki túl sok foszfort vesz föl a szervezetébe, felborítja az ásványi anyagok egyensúlyát. A negyven év felettiek mérsékeljék a hús fogyasztását, egyenek több leveles főzelékfélét és igyanak tejet, ugyanis a negyven évnél idősebbek nem képesek a nagy mennyiségű foszfor ürítésére és ennek következménye, ismét a kalciumvesztés. Legfőbb természetes forrásai a halak, a szárnyasok, hús, gabonaszemek, tojás, dió és a különböző magvak. A csontliszt a foszfor kiváló természetes forrása.
Cink
A cinket a szervezet közlekedési rendőreként említik, mert ellenőrzi és irányítja az anyagcsere folyamatokat, az enzimrendszer működését, fenntartja és biztosítja a sejtek épségét. Nélkülözhetetlen a cink a fehérjeszintézishez és a DNS előállításához. Szabályozza az izmok összehúzódó képességét. Elősegíti az inzulin képződését. Fontos a vér stabilizálásához valamint a sav-bázis egyensúly fenntartásához. Elengedhetetlen a prosztata működésében, valamint az összes szaporító szerv kifejlődésében. Jelentőséget tulajdonítanak a cinknek az agyműködés és a szkizofrénia kezelésben. Meggyorsítja a belső és külső sebek gyógyulását. Eltünteti a körmökről a fehér pöttyöket, foltokat. Javítja az ízbeli zavarokat. Segíthet a meddőség gyógyításában és a prosztatapanaszok elhárításában. Fokozza a növekedést, és növeli a szellemi frissességet. Csökkenti a koleszterin lerakódását. Hozzájárul a mentális zavarok kezeléséhez. Nagyobb mennyiségű cink bevitelre van szüksége annak, aki B6 vitamint szed, sok alkoholt iszik vagy cukorbeteg. A nagy mennyiségű cink felvétele vas-, és rézveszteséget okozhat. Aki cinket szed diétájához, az gondoskodjon elég A-vitamin pótlásról. Átlagosnál több cinket kell szedniük a sportolóknak, mert edzés során nagy a cinkveszteségük, nemcsak az izzadságuk miatt. Akinek nincs prosztatájával problémája, annak sem árt cinket fogyasztania. A cink bevitele javulást hozhat az impotenciazavar és a szabálytalan menstruáció esetén, valamint a szenilitásban szenvedő idős embereknél is kedvező hatása van. Sok cink van a különféle húsokban, a tenger „gyümölcseiben” és a tojásban. A húsok közül érdemes kiemelni a marhafartőt, báránybordát, sertésbélszínt. Jó cinkforrás még a búzacsíra, a sörélesztő, tökmag, sovány tej és a mustár.
És - hogy a test felépítésében részt vevő, a szervezet működéséhez és szabályozásához szükséges - elemek felsorolása teljes legyen - befejezésül ismét Earl Mindellt idézem: „A szervezet aktív elemei: a kalcium, a klór, a króm, a kobalt, a réz, a fluor, a jód, a vas, a magnézium, a mangán, a molibdén, a foszfor, a kálium, a szelén, a nátrium, a kén a vanádium és a cink.”