Rosta Erzsébet weboldala


A két külső fülkagylóm aszimmetrikus, az egyik járata széles, és jól átjárható, a másiké viszont keskeny és meglehetősen kacskaringós. Ez utóbbi olykor problémát okoz, ugyanis, ha felgyülemlik fülemben a fülzsír, vagy - ahogy édesapám mondta - a zitaméz, elég kellemetlen érzéssel jár, különösen, ha ráfekszem a másik fülemre. Ilyenkor csak tompítva hallom a szöveget, vagy nem hallok semmit, viszont azonnal visszajön a hallásom, ha megnyomom a fülem tövét, vagy egy jó nagyot ásítok. Ilyenkor valószínűleg kijjebb csúszik a fülzsír-dugó, és kis rés keletkezik, melyen keresztül ismét mindent jól hallok.

Hogy édesapám honnan szedte a zitaméz kifejezést, vagy talán maga találta ki, nem tudom, de tény, hogy van valami hasonlóság közöttük, mert állagra és színre a fülzsír hasonlít a sűrű mézre. Arról, viszont, hogy miként jött a Zita név a képbe, még elképzelésem sincs, és sajnos már megkérdezni sem tudom tőle, mi magyarázza ezt az elnevezést.

Persze tudom (különben nem is írtam volna róla), nem vagyok egyedül, másokkal is előfordul, hogy a külső hallójáratát időnként elzárja a fülzsír, amihez a fülben lévő mirigyek fokozottabb faggyútermelése, a férfiak esetében pedig a fül belső szőrzete is hozzájárulhat. A fülzsírt óvatosan ki lehet mosni meleg vízsugárral, de csak akkor, ha a fül dobhártyája sértetlen, vagy nem szivárog semmi belőle. A kimosás előtt érdemes azonban fülzsíroldókkal megpuhítani. Ami viszont lényeges, a fülzsírt nem szabad sem vattával, sem ceruzával, hajcsattal, vagy egyéb eszközzel ne próbáljuk kipiszkálni, mert ezek a praktikák csak összetömörítik a besűrűsödött fülváladékot, és a kapirgálás miatt megsérülhet a dobhártya is. Elsősorban a férfiak körében, elterjedt egy másik, nem túl eredményes módszer is, melynek során kisujjuk a hosszúra növesztett és hegyesre vágott körmét használják külső hallójáratuk megtisztítására, ezzel turkálnak a fülükben, és próbálják eltávolítani belőle a zitamézet.

FülpumpaLegutóbb, amikor a kacifántos járatú fülem ismét eldugult, elmentem a gyógyszertárba, hogy vegyek a felkapott csodaszerből, melytől állítólag egyetlen fújásra kipattan a fülzsír. A patikusnő azonban lebeszélt róla, mert - ahogy mondta - a jól csengő fantázianévvel ellátott készítmény, nem más, mint egyszerű sós víz. Arra gondoltam, ezt a tisztítást – mivel só és víz mindig van otthon - én is megoldhatom, mindössze csak egy kis pumpát kellet vennem. Azóta ezt a pumpát már többször használtam, és nagyon bevált. Vele szívom fel a langyos sós vizet, majd egy-két fújás a fülembe, és rögtön megszabadít a zitaméztől.

Egyébként a hallójáratban képződő fülzsír mennyisége egyénenként változó. A fülzsír kezdetben vízszerű folyadék, később besűrűsödik, majd beszárad, megsárgul, jobb esetben elporlik, és magától távozik a fülből, olykor viszont összetömörödik, és dugóként elzárja a fület.

A fülzsír-dugó kialakulásának többféle oka lehet, magyarázhatja a szőrös, vagy szűk és görbült hallójárat, esetleg a poros munkahely, de semmi esetre sem a tisztálkodás hiánya. Az elzáródást gyakran okozhatja valamilyen idegen tárgy, ez elsősorban gyerekeknél jelent veszélyt, gyulladáshoz vezethet, ha a gyerek a fülébe például gyöngyszemet, radírgumit, babszemet, apró kavicsot dug, de az sem kizárt, ha rovar mászott a fülkagylóba. Ilyenkor csak orvos segíthet. Léteznek másféle okok is, a már korábban is említett fülpiszkáláson, vagy idegen test bejutásán kívül, például a nem megfelelően tisztított füldugók, hallókészülékek is elősegíthetik a fülcsatorna elzáródását, de okozhat gyulladást például a hajfesték, vagy a hajlakk is.