Mondják, zsozsobának, ejtik hohobának, nálunk azonban jojobaként ismert a sivatagi növényből nyert olaja. A Mexikó, valamint Arizona és Kalifornia homokos pusztáin - a Sonora- és Mojave-sivatagban - őshonos jojobacserje diójából nyert olajat, már az indiánok is ismerték, gyógyszerként használták bőr- és hajápolásra, napfény elleni védekezésre, sebek fertőtlenítésére. Elsőként egy spanyol misszionárius, Junipero Serra számolt be 1769-ben a jojobáról, tőle tudjuk, hogy az indiánok ezt az olajat nemcsak testápolóként, bőrükre és hajukra kenve használták, hanem gyomorfájásra is javasolták.
1935-ben két arizonai egyetem kutatója fölfedezte, hogy a jojobaolaj összetétele eltér más növény olajától, és megdöbbentő hasonlóságot mutat az ámbráscet velőzsírjával. 1975-ben az amerikai Nemzeti Tudományos Akadémia tanulmányt készített e haszonnövényről, a tanulmány szerint ez a folyékony arany, tökéletes cetzsírpótléknak bizonyult. Raimundo Gladstone professzor a következőket írta róla: „A jojoba különösen jól terem a sovány talajon, szárazságtűrő és kevés gondozást igényel. Műtrágyázásra nincs szükség, növénybetegségek nem lépnek fel rajta, nincsenek rovarkártevői, nincs olyan állat, amely lelegelné, s annyira nedvdús, hogy megkímélik a bozóttüzek is. E ragyogó képességeit ráadásul százötven éves koráig megőrzi.”
Ez a sivatagi növény minél öregebb, annál bővebb termést ad, minden bokor évről-évre ötkilónyi olajbogyó nagyságú diót terem, amelyből feleannyi olaj nyerhető, általában a jojoba egy tonna olajat ad hektáronként. Nem finnyás a szárazságra, a sós talajra, a termőképességére elég sokáig kell várni, a fiatal növényeket eleinte öntözni kell. Az akár háromméteresre is megnövő növény, merev, magas ágait szívesen nyírják sövénnyé, de ma már elsősorban olajáért termesztik.
Ennek az örökzöld cserjének termesztése a nyolcvanas években kezdődött. A jojobaolaj felhasználásának - a precíziós gépek kenőolajától az ajakrúzsig - számtalan módja ismert. Nagy hőálló képessége miatt használják az autógyárak, bár motorolajnak drága, mégis sokan esküsznek rá. A gyógyászati iparban szívritmus szabályozók kenőanyaga, bevált a penicillingyártásban, kitűnő gyógyszere a pikkelysömörnek, ekcémának és aknéknak. Az élelmiszeriparban kedvelt a dióaromájú jojobavaj. A kozmetikai ipar a regeneratív hatású jojobaolajat több száz féle készítményben használja fel, ezek között van például az ajakrúzs, a szappan, sampon, hajbalzsam, a hajrögzítő, az after shave. A jojobából nyert olaj természetes és hatékony kozmetikumnak számít, néhány csepp olaj bedörzsölése után javul a fejbőr vérkeringése, a száraz arcbőrre kenve kitűnően hat, de hatásos arcborlemosónak is. A jojoba fehérje dús hulladékát felhasználják a hízóállatok takarmányához, növelve az állatok étvágyát. A jojobát emberek részére is ajánlják étvágygerjesztőnek szerként, a fogyókúrázók pedig étvágy csökkentőként - hasonlóan a papago indiánokhoz - jojobamagot rághatnak.