Háziorvosom néhány éve javasolta, nem ártana egy laborvizsgálat, mert - mint mondta - a páciensei nemcsak ezt kérik gyakorta, hanem ultrahangra szóló beutalót is. Utóbbi ajánlatát nem fogadtam el, de a laboros vizsgálatra kész voltam. Labor eredményem szerint minden leletem rendben volt, kivéve a vérem triglicerid szintjét, ami kissé magasnak bizonyult. A triglicerid csökkentésére felírt gyógyszer valamiért nem tetszett a szervezetemnek, ezért abbahagytam a szedését. Ekkor javasolta férjem az Omega-3 kapszulák szedését. A mai napig sem tudom, mitől csökkent a „rossz koleszterin”-szintem normálisra, minek köszönhetem: a kapszuláknak, vagy az étrendemben szereplő zöldségeknek és halaknak? Tény viszont, hogy inkább vagyok híve a kulináris élvezetet is nyújtó ételekben megbúvó esszenciális Omega-3 zsírsavaknak, mint a halolajjal töltött kapszuláknak.
De nem ezért jutott az eszembe épp most előhozakodni az Omega-3 zsírsavakkal, hanem amiatt, hogy az utóbbi időben egyre több írás jelenik meg az Omega-3 zsírsavak tanulást segítő, pozitív hatásáról. Ezek a cikkek elsősorban a gyerekekről szólnak, főleg azt ecsetelik, hogy az esszenciális zsírsavak mily jótékonyan járulnak hozzá az agy működéséhez, szedésükkel a gyerekek gyorsabban fejlődnek, jobban koncentrálnak, könnyebben sajátítják el a tanulnivalókat. Ha ez valóban így van, jogosan nevezik a gyermekek okosító vitaminjának az Omega-3 kapszulákat.
És ha már egyszer úgy döntöttem, hogy róluk írok, kicsit jobban körülnéztem, milyen egyéb kedvező hatásai vannak a létfontosságú zsírsavakat tartalmazó ételeknek, és az őket kiegészítő (szükség esetén helyettesítő) hal- vagy lenolaj kapszuláknak. Olvastam például, hogy csökkentik a magas vérnyomást, a vér koleszterin- és trigliceridszintjét (az utóbbit én is aláírom), jótékony hatással vannak a krónikus gyulladással járó betegségekre, ráadásul az allergiás tüneteket is enyhítik. Képesek megakadályozni a vérrögök képződését, hatásosak a szélütés megelőzésében, a köszvény ellen, javulást hoznak a rheumatoid arthritisben (reumás ízületi gyulladásban) szenvedőknek, pozitívan hatnak a reggeli ízületi merevségre. És azt sem szabad elhallgatnom, hogy az Omega-3 zsírsav-hiányos étrend hajlamosíthat a depresszióra. Olyan tanulmány rövid kivonatával is találkoztam, mely szerint az Omega-3 zsírsavak segíthetnek a cukorbaj megelőzésében, mert megakadályozzák, illetve lassítják az artériák elmeszesedését. Ugyanakkor a már kialakult cukorbaj esetén nem ilyen egyértelmű, egyes szakértők által vitatott a kedvező hatása, ezért a halolaj-kapszulák fogyasztását csak orvosi kontroll mellett javasolják.
Azoknak tehát, akik a fentebb felsorolt egészségi problémákban érintettek, vagy veszélyeztetettek, érdemes csökkenteniük az állati eredetű táplálékok, vagyis a telített zsírsavak fogyasztását, továbbá kerülniük kellene a transzzsírsavakat tartalmazó - például a margarinos, növényi zsiradékos - termékek evését. Az Omega-3 zsírsavak bevitelére - a tengeri halak és finomítatlan lenolaj mellett - jó megoldás étrendünk kiegészítése friss gyümölcsökkel és zöldségekkel. Ajánlatos több hidegvízi hal - lazac, makréla, hering, tavi pisztráng, lepényhal, szardínia - húsát és olaját fogyasztani, vagy naponta egy kávéskanálnyi lenolajat lenyelni. A növények közül - a már említett len mellett - különösen a kivi, a vörös áfonya, a porcsín, a kendermag valamint az olajos magvak: például a dió, mandula, mogyoró stb. gazdagok az esszenciális zsírsavakban.
Mindezek alapján azt is mondhatnánk, hogy hasznos lehet a vegetáriánus koszt, tengeri hallal kiegészítve. Ám akinek nem kedvencei a halételek, a szaga miatt nem szívesen eszi meg az olajos szardíniát, továbbá a lenmagolajhoz és a hizlaló olajos magvakhoz sem fűlik a foga, ha szükségesnek érzi, nyugodtan szedhet halolaj-kapszulákat. Azonban - mint általában minden más esetében - a telítetlen zsírsavak, illetve a hiányuk esetén, az Omega-3 kapszulák fogyasztását sem szabad túlzásba vinni.