Már egy jó ideje a Neten keresztül, az Egyesült Államokból (olykor Angliából) vásároljuk meg a vitaminokat, ásványi anyagokat és az egyéb - ízületeket, csontokat erősítő, keringést javító - táplálékkiegészítőket. Nemcsak kényelmi okokból, hanem elsősorban azért, mert garantált a megrendelt termékek minősége, és ráadásul sokkal olcsóbb, mintha itthon szereznénk be őket.
Legutóbb, csak miután kipakoltunk, vettük észre, hogy a csomagban eggyel több doboz van, mint amennyit rendeltünk. Azok után, hogy a korábbi küldemény mindössze két napos késése miatt visszautalták a teljes szállítási költséget, az ajándékon - mely egy doboz C-vitaminnal kombinált bioflavonoid volt - már meg sem lepődtünk. Mivel a dobozon elég szűkszavú tájékoztató volt, úgy döntöttem, alaposabban utánajárok, egyáltalán mik és mi mindenre használhatók a bioflavonoidok.
Jó párszor elismételtem, szorgalmasan mantráztam magamban a nevüket, mire végre sikerült, nem tagoltan, hanem folyamatosan, egy szuszra kimondanom ezt a kacifántos szót. Mégis, amint nekiálltam e cikk megírásához és eljutottam a bioflavonoidok begépeléséhez, hangosan betűznöm kellett, akár egy első általános iskolásnak, nehogy rosszul írjam le.
Nagyjából sejtettem, hogy mire valók és miben találhatók a bioflavonoidok, de például azt nem tudtam, hogy ez nem más, mint a P-vitamin. Emiatt restellem magam, ugyanis a nevét Nobel-díjas professzorunktól, Szent-Györgyi Alberttől kapta, aki a C-vitamin melléktermékeként - majdhogynem véletlenül - fedezte fel a flavonoidokat. Ő vette észre elsőként, hogy kevésbé tisztított C-vitamin olyan „szennyezőanyagokat” tartalmaz, melyek csökkentik az erek áteresztőképességét, ezért vérzéscsillapító hatásúak. Ezt a később azonosított flavonoid-származékot az áteresztőképességet jelentő Permeabilitás szó kezdőbetűje után P-vitaminnak nevezte el.
Még jobban felkorbácsolódott a kíváncsiságom, amikor megtudtam, hogy a P-vitamin (vagyis a bioflavonoidok) valójában nem is vitamin. Fellapoztam lexikonjaimat, Earl Mindell - Vitamin biblia és A vitalitás bibliája című - könyveit, és a - különféle információk leellenőrzése céljából - körülnéztem az Interneten is.
Kutakodásom alapján a bioflavonoidok tulajdonképpen növényi festékek, amelyek a citrus gyümölcsök sárga és narancs színét adják, valamint jó néhány zöldség- és főzelékfélének kölcsönzik a zöld színét. A citrusoknak, a citromnak, narancsnak, mandarinnak, a grépfrútnak nemcsak a leveses gyümölcse hasznos, hanem azok fehér rétege, és a gerezdek közötti válaszfalai is gazdag bioflavonoidokban. A citrusféléken kívül, a flavonoidok ugyancsak megtalálhatók a sárgabarackban, az almában, a kékes-vörös bogyós gyümölcsökben, mint például a galagonya, cseresznye, áfonya, földiszeder, csipkebogyó, valamint a vörös- és a lilahagymában, a petrezselyemben, a hüvelyesekben, a hajdinában, a zöld teában, a vörösborban. Ezeket a növényi festékeket régen - anélkül, hogy tudták volna a vegyi összetételüket - élelmiszerszínezékként használták.
A különféle flavonoid származékok - melyekből ma már több ezer ismert - védelmet nyújtanak a szívbetegségek ellen, kísérletekkel bizonyították, hogy a fogyasztói közül ritkán fordul elő szívbaj. A bioflavonoidok némelyike erős antioxidáns, amely segít megvédeni a sejteket károsító szabad gyökök hatása ellen, más bioflavonoidok pedig meggátolják a rosszindulatú sejtek osztódását. C-vitaminnal kombinálva véd a herpesz vírus kifekélyesedése ellen, és megelőzi a nátha kialakulását.
Emellett segíti a C-vitamint, hogy a kötőszöveteket egészségesen tartsa. Véd a véraláfutások ellen. Szilárdan tartja a hajszálerek falát, ezért alkalmazzák fogíny kezelésére, vérzéscsillapítóként is. Mivel gátolja a hisztamin felszabadulását, hatásos az allergia és asztma ellen. Hasznos lehet az ödéma kezelésében és a belső fül betegsége miatti szédülés leküzdésében.
A bioflavonoidok D-vitaminnal párosítva enyhítik a menopauza hőhullámainak kellemetlenségét. A vörösborban, illetve a szőlőmagban található származékaik a keringésjavító hatásuk mellett a rák kialakulásának kockázatát is csökkentik.
Változatos és egészséges táplálkozás esetén nem biztos, hogy szükség van bioflavonoid tabletták, vagy -kapszulák szedésére, azonban jó tudni, hogy bizonyos anyagok jelentősen csökkenthetik szervezetünk P-vitamin készletét. Nagyon ártalmas például a dohányzás, nem különben a rendszeres alkoholfogyasztás is. Ugyancsak negatív hatással van a bioflavonoidok felszívódására, illetőleg felgyorsítja a kiürítésüket számos vény nélkül kapható fájdalomcsillapító, valamint a legtöbb antibiotikum is. Ha nem tudunk (vagy nem akarunk) változtatni az életvitelünkön, vagy gyengeség, lábadozás idején - a citrusfélék, bogyós gyümölcsök fogyasztása mellett - hasznos lehet bioflavonoid táplálék-kiegészítők szedése.