A citrom gyógyhatásáról Theophrasztosz (i.e. 371 - 287) görög filozófus i.e. 310-ben azt írta, hogy minden mérgezés ellenszere. Id. Plinius, (23 - 79) a híres római természettudós a citromot kígyómarás ellen vélte hatásosnak. Avicenna (980 - 1037), a neves perzsa filozófus és orvos, a szívbetegségek gyógyítására ajánlotta. De használták vizelethajtó, izzasztó, vérzést elállító és sebet összehúzó szerként is. Citrommal kenték be a leégett bőrt, javasolták nehézlégzés ellen, általános erősítőként, valamint gargalizálásra. A citromos tea sietteti a megfázásos, lázas betegségek gyógyulását, a citrom fogyasztása segíti az epekövek eltávolítását, de fogyókúránál ugyancsak hatásos, sőt - savanyúsága ellenére - a gyomorsavtúltengésben szenvedők is nyugodtan ehetik, ihatják.
Earl Mindell A vitalitás bibliája című könyvében, a citrusfélék leírását a következő mondatokkal vezeti be: „Ha a citrusfélék gyümölcsét fogyasztja, tovább fog élni? A Nemzetközi Rákkutató Intézet ezt biztosnak tartja. Ez az intézet dollármilliókat költ arra, hogy tanulmányozza a narancsban, a grapefruitban, a citromban és a zöldcitromban található vegyületek esetleg rákot megelőző, a rák ellen védelmet nyújtó hatását.”
A citrus gyümölcsök valóban rengeteg olyan vegyületeket tartalmaznak, amelyek védelmet nyújtanak a betegségek ellen. Most csak a citromnál maradva, akárcsak a többi citrusféle, ez a gyümölcs is gazdag C-vitaminban, amelyről köztudott, hogy kiváló antioxidáns, fokozza az ellenálló képességet, gyorsítja a kötőszövetek újraépülését, részt vesz a csont- a kollagén- és porcképződésben. A citromban megtalálható rutin (P-vitamin) megakadályozza a rosszindulatú sejtek szétszóródását, biztosítja a kapillárisfal szilárdságát. A benne lévő terpének pedig olyan enzimek, amelyek képesek a rákkeltő anyagokat inaktiválni.
A citromban lévő kálium rendben tartja a vérnyomást, gazdag rosttartalma pedig számtalan egyéb dologra jó. Ezért is ajánlják a szakemberek, hogy naponta fogyasszunk el egy citrus gyümölcsöt. A citrom hatásos szívinfarktus és szélütés esetén, a benn található kumarin származékok véralvadást gátló vegyületek. A pektin mérsékli a vér koleszterinszintjét a beszűkült artériákban.
A természetgyógyászatban használják gyomor-, hólyag- és bélbajoknál, reumánál, köszvénynél, ajánlják vérzés- és lázcsillapítóként, nyugtatóként, hatásosnak tartják érelmeszesedés ellen, javasolják a májbetegeknek valamint a vese- és érproblémákra. Jó epe- és vesekő hajtóként, bőrpuhítóként segít a stressz és a migrénes fejfájás esetén, hasznos fájdalomcsillapítóként és még számos más betegség megelőzésére, kúrálására. A 17. század eleje óta ismert, hogy fogyasztása megakadályozza, gyógyítja a skorbutot. A citromlé felhasználható az arc pattanásainak, mitesszereinek a kezelésére, jól ismert tulajdonsága, hogy kifehéríti a bőrt.
De nemcsak a hagyományos gyógyászatban vehetjük hasznát a citromnak, számos környezetkímélő házi praktika is felhasználja. Például a sütőporral kevert citromlé kiválóan tisztítja az edényeket, serpenyőket. A citromlé segít a rozsdafoltok eltávolításában, tisztává, fényessé varázsolja a sárga- és vörösréz tárgyakat. Ha pedig olíva olajat adunk hozzá, remekül helyettesíti a bútorfényt. A mosóvízbe öntött citromlé hatására kifehérednek a ruhák. Eredményesen használható a rozsda- és tintafoltok eltávolítására is. Ha egy kevés citromlevet teszünk a foltra, majd forró vizet öntünk rá, és alaposan kiöblítjük, a folt eltűnik. Hajmosásnál, ha egy kevés citromlevet teszünk az öblítő vízbe, puhítja a hajat és segít a szappan eltávolításában.
Egy francia hiedelem azt mondja, hogy a citromlé rendszeres fogyasztása meghosszabbítja az életet. Mások szerint varázserővel bír e gyümölcs, ugyanis tartós barátra lelünk, ha egy gerezd citromot teszünk a vendégünk széke alá.
Mivel a leve rendkívül savanyú, álomban a citrom gyakran bosszúságot, csalódást és keserűséget jelez, amit azonban nem szabad eltúlozni, mert gyorsan elmúlik. Olykor kudarc vagy mások hamissága áll a dolog mögött. Nem jó jel a kifacsart citrom sem, ez ugyanis a kimerültségünkre utalhat, mely rosszkedvűvé tehet bennünket.
Citromot enni vagy szopogatni álomban azt jelzi, hogy megtisztulásra vagy kúrálásra van szükségünk. Ha viszont álmunkban citromot facsarunk, az arra figyelmeztet, hogy takarékosabbnak kellene lennünk.