Sokan szenvednek alvási zavaroktól, nehezen alszanak el, gyakorta ébrednek fel éjszaka és nem tudnak visszaaludni. Noha nekem nincs problémám az alvással, de mégis, ha nagy távolságra, távoli országba utazok, egyáltalán nem jön szememre álom, képtelen vagyok elaludni. Persze lehet ez az izgalomtól is. Ugyanez a helyzet a közelgő hidegfrontnál, amikor még a frontnak se híre, se hamva, még a meteorológusok sem jelzik, én már érzem hatását, ilyenkor egész éjjel csak forgolódom az ágyban. De egy-egy remek élményt nyújtó koncert után sem tudok elaludni, a hatástól teljesen kiébredek. Mivel nem vagyok híve a nyugtatóknak, pláne az altatóknak, ilyenkor - ha szerencsém van - egy pohár pezsgő átmenetileg segít. Ezért áldom azt a pillanatot, amikor tudomást szereztem a melatoninról és rájöttem áldásos hatására.
Tulajdonképpen a melatonin egy olyan hormon, amit az agyban lévő tobozmirigy termel. Az ébrenlét-alvás ciklusának fenntartásáért. Kutatók úgy vélekednek róla, hogy nemcsak az alvást segíti, hanem a stresszt is oldja, javíthatja az immunrendszer működését, ezáltal azt is feltételezik, hogy a melatonin mint öregedés elleni hormon is hatásos lehet. Elsősorban az idősek panaszkodnak az álmatlanságra, amit a melatonin hormon csökkenése okozhat, de kísérletek igazolták, azt is, hogy az alacsony frekvenciájú elektromágneses sugárzástól is csökken a tobozmirigy működése, akik viszont tartósan ennek vannak kitéve, hajlamosak az emlőrákra.
Mivel a különböző altatókra könnyen rá lehet szokni, több a kockázatuk, mint hasznuk, csökkenthetik a szervezet kalciumszintjét, más gyógyszerekkel szedve veszélyesek lehetnek. Rengeteg hatásos szer ismert feszültség és álmatlanság ellen, ilyenek a különböző teák, például a kamilla-, a citromfű-, és a borsmenta tea, bevált szerek a szibériai ginzeng-, a csicsóka- és a macskagyökér teák vagy kapszulák, kedvező hatása van lefekvés előtt egy pohár tej, vagy egy pulykahúsos szendvics elfogyasztásának, de hatásos a kalcium-, és magnézium-kelát tabletta is. Nem szabad lefekvés előtt erős alkoholt, pl. égetett szeszes italokat inni, mert ugyan gyorsan elaltatnak, de az éjszaka közepén képesek felébreszteni az aludni vágyót. Véletlenül sem ajánlott lefekvés előtt kávét, nem gyógyhatású teát, valamint kólát inni, de nem jó csokoládét enni és egy cigarettára rágyújtani sem. Viszont nem árt egy kiadós szex, ami elernyeszti az izmokat, megnyugtat, és remek alvást biztosít.
Aki viszont mégis ragaszkodik a tablettához, kapszulához, annak remek segítség lehet a melatonin, amiből elalvás előtt kell bevenni egy szemet, és már egy óra múlva jön a hatása, melyet a gyors elalvás, nyugodt álom és ébredés jellemez. A melatonint nem kell rendszeresen szedni, hatása két-három napig, sőt akár egy hétig is eltarthat. Azt mondják, a melatoninra nem lehet rászokni, bár a gyógyszerfüggőket ismerve, ebben nem lehetünk teljesen biztosak.