A régebben csigacső vagy csigasárkerep néven ismert lucerna (Medicago sativa) termesztése elsősorban legeltetésre vagy takarmányozásra szolgál, annak ellenére, hogy a füvesasszonyok, népgyógyászok régóta ismerik a gyógyhatását. Valószínűleg erre utalhat az angol elnevezése, a spanyolból átvett alfalfa is, mely a „minden táplálék atyja” jelentésű arab al-fac-facah kifejezésből származik. Vagyis úgy védi az egészséget, mint jó apa a gyermekét.
Noha könyvében marhatakarmányként a római Palladius már a 4. században említést tett róla, termesztése - elsősorban a spanyoloknak köszönhetően - csak a középkor vége felé terjedt el Európában. A nem túl kényes növény jól tűri a hideget és a meleget, sőt - hosszú, akár 15 méterre megnövő gyökereinek köszönhetően - a szárazságot is. Életképessége mellett szól az is, hogy kaszálás után gyorsan regenerálódik, hamar visszanő a szára, kinőnek levelei. Kedvező körülmények között akár 13 alkalommal lehet kaszálni. A túl nedves talajt nehezen viseli el, mert gyökerei kirohadnak, három évnél tovább nem marad életben. Persze ennek a növénynek is vannak kórokozói, kártevői, mint például a sáskák, levéltetvek, levélbolhák.
Az, hogy a haszonállatok számára kiváló takarmány, megjelenése, termesztésének megkezdése óta köztudott, ugyanakkor - bár Kínában, valamint az indiai ájurvédikus gyógyászatban több mint másfél évezrede különféle betegségek kúrálására is használják - a humán gyógyhatására csak az elmúlt évtizedekben figyelt fel a tudományos világ. Pedig a népgyógyászok, a hagyományos orvoslás hívei szerint felsorolni is sok, mi mindenféle egészségi problémára javasolt és bevált e szer. Számos orvos ajánlja gyomorpanaszok, felfúvódások és étvágytalanság ellen. Javítja a táplálék felszívódását, ebben szerepet játszik, hogy a lucernában megtalálható az emésztés 8 fontos enzimje. Mivel a lucerna tartalmaz U-vitamint, segít a peptikus fekélyek gyógyításában, közömbösíti a gyomorsavat, ezáltal képes egyensúlyba hozni a szervezet sav-bázis háztartását.
A lucerna megtisztítja a májat és a véráramot az egészségtelen koleszterin-lerakódásoktól. A száraz növényből teát lehet főzni, mely hatásos hashajtó. A fitoösztrogénekben is gazdag lucerna levelei - teának megfőzve - kitűnő vízhajtók. Vannak, akik lázcsillapítóként is használják. A kismamáknál serkenti a tejelválasztást. A lucerna védelmet nyújt a vérzékenység ellem, elősegíti a véralvadást, friss felaprított levelei salátába keverhetők. (Ez elsősorban azok számára ajánlott, akiknek gyakorta vérzik az orruk, de hatásos a lucerna tabletta, vagy naponta egy csésze lucernából készült tea is.) A lucerna erősíti a gyerekek csontjait, fogait. Mivel klorofillban gazdag, elősegíti az immunitás kialakulását a fertőzések ellen. Kiváló méregtelenítő. Továbbá gyulladáscsökkentő, alkalmazzák idült és heveny húgyhólyag- és prosztatagyulladás gyógyítására. A kínaiak már a 6. században a vesekő, szürkületi vakság és a sárgaság kezelésére használták. Ismert a méregtelenítő és gombaellenes hatása. A halimbai esperes, aki a gyógynövények nagy tudóra volt, még golyva ellen is hatásosnak találta.
A lucerna-eszencia különösen áldásos szer idős korban, mert erősíti az immunrendszert, lassítja az öregedéssel járó leépülés folyamatát. Jótékonyan hat a reumás fájdalmak ellen. Kedvezően befolyásolja az ízületek működését. Jól alkalmazható a csontok és fogak karbantartására, valamint köszvény esetén. Növeli a fizikai- és az életerőt, elősegíti a jobb alvást. Vérnyomás-kiegyenlítő, viszont aki véralvadásgátló (vérhígító) gyógyszert szed, annak ki kell kérnie kezelőorvosának véleményét.
A lucerna a természet egyik legtáplálóbb növénye. Gazdag fehérjében, vitaminokban és ásványi anyagokban. Tartalmaz A-, C-, D-, E-, K- és U -, valamint B1-és B6 vitamint is. Gazdag ásványi anyagokban: pl. kalciumban, káliumban, vasban, cinkben, magnéziumban, karotinban, ráadásul van benne foszfor és az antioxidánsként ismert tricin is. A lucerna elősegíti a szénhidrátok, a fehérjék, a kalcium és a vas, valamint több nyomelem felszívódását és beépülését a szervezetbe. Lassan hat, de hatását mélyrehatóan fejti ki, mivel sok zsírban oldódó vitamint tartalmaz, ezek a szervezetben felhalmozódnak, ezért ajánlatos lucernát csak 2-3 hónapig fogyasztani.
Ne fogyassza viszont ezt a gyógynövényt - se lucerna tablettaként, se teának, de még csak ételként sem - az, aki a lupus (szisztémás lupus erythematosus, röviden SLE) nevű krónikus autoimmun betegségben szenved. Aki pedig K-vitamin készítményt nem fogyaszthat, a lucerna-tabletta szedése (lucerna-kivonat fogyasztása) előtt egyeztessen orvosával.
Lucernából készíthető ételköret és saláta is. Körethez, az alaposan megmosott leveleket addig kell főzni, míg a színük világoszöldre nem változik. Majd - miután leszűrtük, lecsöpögtettük, olívaolajjal valamint szójaszósszal kell meglocsolni. (Bár még nem próbáltam, ez utóbbi finomságában nem vagyok meggyőződve.)
[Forrás:
Earl Mindell (1995.): A Vitalitás Bibliája
Earl Mindell (1985.): Vitamin Biblia
A Pallas Nagy Lexikona
Gabrielle Hatfield (2004.) - Encyclopedia of Folk Medicine: Old World and New World Traditions
Joanne Barnes, Linda A. Anderson (2007.): Herbal Medicines]
Kommentek
archivált tartalomZinner János #4
[link] http://herbcaps.com/hu_HU/webshop/home/8/lucerna-kapszula.html [link]
2014-09-12 06:03:31Zinner János #3
Kössz az infót !
2014-09-12 05:55:43Ez tényleg szuper. 1 hete szedem és a gyomorégésem jelentősen csillapodot és sokkal energikusabb lettem.
LUCERNA KAPSZULA
Nagy Endre #2
Prémium minőségű lucerna kapszula
2014-08-18 16:22:30Nagy Endre #1
Én is kipróbáltam, de egy kicsit keserű íze miatt kapszulázva fogyasztom. Sikerült találnom egy olyan kapszulát ami adalékanyag mentes és a kapszula anyaga is növényi eredetű festékmentes. Ráadásul ez kizárólag a lucerna levelét tartalmazza és nem lucerna fű daralmány amiben a lucerna hasznosítatlan szár része is benne van ami rengeteg lignint tartalmaz.
2014-08-18 16:20:53http://herbcaps.com/hu_HU/webshop/home/8/lucerna-kapszula.html
A lucernáról bővebben szintén itt találtam részletes leírást
http://herbcaps.com/hu_HU/webshop/content/55/lucerna