Korábban ugyan az egyik cikkemben azt ecseteltem, miként jártam pórul a magnéziummal, ez azonban nem a citrát formájában fogyasztható magnéziumról, hanem a pezsgőtablettaként forgalmazott változatáról szólt. És akkoriban még nem voltam tisztában azzal, hogy nem lehet nyakló nélkül szedni, illetve inni, mert a hosszú ideig tartó magnézium-bevitel akár egészségkárosító is lehet. Szerencsére időben jelzett a szervezetem, ezért még mielőtt nagyobb baj lett volna, a vízben oldott magnézium fogyasztását abbahagytam. Az eset annyira megviselt, hogy javulásom után egy ideig még a magnézium nevét sem hallottam szívesen. Később azonban, úgy tűnt, mintha hiányát éreztem volna, feltehetően az ételeimmel nem juttattam elegendő magnéziumot szervezetembe. Orvosnőm ekkor azt javasolta, próbáljam ki a magnézium citrátot. Megfogadtam a tanácsát, és azóta rendszeres szedője vagyok, minden reggel bekapok egy jókora tablettát. Ettől könnyebben mozgok, nagyobb a munkabírásom, kevésbé fáradok el, jól koncentrálok, sem feszült, sem stresszes nem vagyok. Mivel már jó ideje citrát tablettával kezdem a napot, és eddig semmilyen kellemetlen mellékhatást nem okozott, bátran merem ajánlani a fogyasztását.
A személyes tapasztalataim mellett, számos hasznos információt is összegyűjtöttem a „magnézium citromsavval alkotott sójáról”, melyek nagy részét - némileg tömörítve - olvasóimmal is megosztom. Mindenekelőtt szeretném leszögezni, egyáltalán nem biztos, hogy mindenki számára a magnézium citrát a leghatásosabb készítmény, a jó felszívódása és a pénztárcánkat kímélő ára miatt azonban mindenképpen figyelmet érdemel.
Az ásványi anyagok közül a magnéziumból van a negyedik legtöbb a szervezetünkben. Nagyjából a fele a csontokban és a fogakban, míg a maradék része a testszövetek és a szervek sejtjeiben található. Ez az ásvány kulcsszerepet játszik a test több mint 300 biokémiai reakciójában, biztosítja a normális ideg- és izomműködést, erősíti az immunrendszert, és stabilan tartja a szívverést. Fontos szerepe van a magnéziumnak a fehérjeszintézisben és az energia anyagcserében, továbbá a vérnyomás- és a vér glükóz szintjének a szabályozásában is.
Nyugtató, izomlazító hatása révén segít a depresszió leküzdésében. Eredményesen hat a krónikus fáradtság megszüntetésében. Elmulasztja a gyomorontást, enyhíti az éhség érzetet, leköti a gyomorsavat. Egészségben tartja a fogakat, megőrzi a csontok szilárdságát. Mivel fontos szerepet játszik a csontritkulás megelőzésében és kezelésében, azt mondják, legalább olyan fontos ásványi anyag, mint a kalcium. Az anyagcsere során megakadályozza a kalcium lerakodását, meggátolva ezzel a vese- és epekövek kialakulását. Nélkülözhetetlen az idegrendszer, az izomzat valamint a szív jó működéséhez, valamint a fehérjék szintetizálásában. Jótékonyan enyhíti az asztmás rohamokat. A migrénes fejfájásnak többek között a magnézium hiánya is lehet az oka. A cukorbetegek olykor magnéziumpótlásra szorulhatnak, megelőzendő ezzel a szívrohamot. Szívbillentyű rendellenesség esetén ugyancsak ajánlott a magnézium, sőt a szívtáji szorító fájdalmon is enyhít. Magnézium pótlásával csökkenthető a szemnyomás, fokozza a zöld hályogos betegek szemének vérellátását, és a látást is javítja. Csökkenti a szervezet számára káros alumínium felszívódását. Mivel ellazítja az izmokat, vannak, akik este veszik be, mert nyugtató hatása révén gyorsabb elalvást, jó pihenést biztosít.
Az átlagosnál több magnéziumra van szükségük a gyerekeknek a serdülőkorban, a sportolóknak, az időskorúaknak. Nagyobb adag magnézium javasolt azoknak, akik fogamzásgátlót vagy ösztrogént szednek, valamint a terhesség idején. Megfelelő, kiegyensúlyozott étkezés esetén általában elegendő magnézium jut a vérbe, azonban bizonyos körülmények között előfordulhat, hogy gyorsabban csökken a vér magnéziumszintje, mint ahogyan az pótlódik az a táplálékból. Ilyen helyzet állhat elő, ha az ember vízhajtót szed, vagy sok kávét, zöldteát iszik, ásványi anyagokban szegény az étrendje, hasmenéssel, hányással járó betegségek esetén, vagy ha valami miatt rossz a gyomor vagy bél felszívódása. Magnéziumhiányt okozhat a túlzott mértékű alkoholfogyasztás, vagy a nem megfelelően kezelt diabétesz is.
Azt sem árt tudni, hogy bizonyos gyógyszerek gyengíthetik a magnézium felszívódását. (Illetőleg együtt szedve a magnézium citrát is gyengítheti egyes gyógyszerek hatását.) Például a tetraciklin (és a „rokonai”), egyes - pajzsmirigy-problémák kezelésére használt antibiotikumok valamint csontritkulásra felírt - medicinák szedése esetén (a nem kívánt kölcsönhatás megelőzése érdekében) érdemes néhány órával előbbre vagy későbbre időzíteni a magnézium citrát bevételét. (Vagyis ez esetben is érvényes az az általános szabály, hogy öngyógyításra - még akkor is, ha az megbízható és egészségügyileg ellenőrzött [engedélyezett] forrásból származik - csak orvos ajánlásával és tanácsait megfogadva szedjünk táplálék kiegészítőt.)
Természetesen a legjobb az, ha nincs szükségünk rá, kiváló magnéziumforrások a hüvelyesek, a különféle magvak valamint a sötétzöld levelű főzelékfélék. Sajnos a táplálékkal bevitt magnéziumnak csupán az egyharmada szívódik fel, és ha nem kellőképpen kiegyensúlyozott az étrendünk, nem tudunk rossz szokásainkon változtatni, vagy ne adj’ isten vízhajtót írt fel az orvosunk, szükség lehet a hiányzó magnézium pótlására. Ez esetben jó szolgálatot tehet a kiváló felszívódású magnézium citrát.