Indiában a haszt szamudrika sasztra, vagyis a kézolvasás a szamudrika sasztra, az emberi testrészek vizsgálatával foglalkozó fiziognómia részeként indult önálló fejlődésnek. A hinduk a jó és a rossz előrejelzésére nyolcfajta módszert ajánlanak. Ezek az anga (végtagok), a szvapna (álmok), a szvara (hang), a bhúmi (attitud), a vjandzsana (a testen található jelek), a laksana (ómenek, előjelek), az utpatha (a véletlenszerű jelenségek, mint például a földrengés), valamint az anthariksa (tér) gondos tanulmányozása. Mindezek közül - amint azt a felsorolásban elfoglalt első helye is jelzi - az anga örvend a legnagyobb megbecsülésnek. A végtagok között a kéz a legfontosabb, jelentősége még a fején is túltesz.
A régi indiai bölcsek a kézre vonatkozó ismereteket három vizsgálati módszer segítségével gyűjtötték össze: ezek a megfigyelés vagy szemrevételezés (darsana), a tapintás (szparsana) és az elemzés (vimarsana). A szamudrika sasztra szerint a jelek értelmezése céljából a hölgyeknek a bal, a férfiaknak a jobb kezét kell megvizsgálni.
Ízelítőként néhány példa és megállapítás az ujj ízeken fellelhető szimbolikákról, ahogyan azokat a védikus idők indiai bölcsei értelmezték:
Szaurashtrika
A hüvelykujj tövétől indul és a felső ízperc felé halad. Ahány ilyen vonal fut a hüvelykujjon, annyi ellenségre számíthatunk.
Bhavitri
A hüvelykujj tetején található; ez a körömig húzódó, nyolcast formáló láncolatos vonal közkedveltséget jelez a materiális, szellemi, művészeti életben.
Lohika
A hüvelykujj alsó ízpercétől indul, a hüvelykujj közepén fut végig, egészen a körömig. Egy vagy két, a szarvas agancsához hasonló kiágazás lehet rajta. A vonal nagy tudást és jólétet jelképez.
Karidantura
A hüvelykujjon látható, a körömtől lefelé futó vonal, kétágú - elefántagyarhoz hasonló - villával. Akiknek ilyen vonal van a kezükön, rendszerint kiálló fogúak, néha görbe a lábuk és fajtalan, perverz vágyaik vannak.
Gulmini
Kör alakú és a mutatóujj középső ízén látható. Elhelyezkedése centrális, vagy a képzeletbeli felezővonaltól kissé lejjebb található. Ez a vonal kisebbíti a hírnevet és megrövidíti az élettartamot. Ha azonban a gulmini a középső ízpercnél feljebb van, akkor hosszú életet és köztiszteletet ajándékoz tulajdonosának. A rajzolat nevét a kör alakjáról kapta.
>Hasta
A mutatóujj alsó ízpercén lévő vonal. Gavallér, az ajándékozásban bőkezű ember sajátja, innen az elnevezés. Alternatív módon azonban kézbetegséget, kézfájdalmat is jelezhet.
Dharani
A mutatóujj alsó ízpercének végén és szélén látható vékony vertikális vonal. Férfiaknak sok földi boldogságot, az asszonyoknak pedig kimondott gondolataik megformálása során megfontoltságot ajándékoz.
Pati
A mutatóujj alsó- és középső ízét fogja közre. Az ellenség fölötti diadal jele.
Kelika
Tiszta rajzolatú vertikális vonal a középső ujj középső percén. Személyes szabadságot és az érzéki vágyak sikeres leküzdését mutatja. Az ilyen ember minden cselekedetében megbízható, korrekt.
Dzsala
A középső ujj felső percén található hullámos, vertikális vonal. Jómódot és sok gabonát ígér. A vonal - halászháló jelentésű - Dzsala elnevezése onnan ered, hogy a jel hordozója értékes gyöngyök birtokába jut a mély tengerekből.
Korparasthiti
Ez a középső ujjon a felső ízperc fölül induló, s a középső percre futó vonal, az intellektus elvesztését jelenti, ezáltal birtokosának végtelen szomorúság lesz az osztályrésze.
Slatha
A középső ujj alsó percének közepén lévő, enyhén az ujj valamelyik oldala felé hajló vonal. Viselőjét sikerrel ajándékozza meg. Elnevezése olajos színezetéből, csillogásából ered.
Marali-Netrika
Sötét árnyalatú, jól árkolt, tisztán kivehető vertikális vonal, mely kevéssel a gyűrűsujj töve fölött látható. Jelenléte asszonyok számára nagy gazdagságot és boldogságot szimbolizál. Nevét a hattyú szeméről kapta, ami nagy szépséget sugall.
Satahrada
A gyűrűsujj alsó percének közepén lévo kör alakú szimbolika, akárcsak egy pénzérme. Viselőjét ellenségeskedéssel, gyűlölködéssel ruházza fel. Elnevezése onnan ered, hogy a barátságot bizonytalanná teszi.
Devika
A gyűrűsujj alsó ízpercének alján jelenik meg. Mélyen árkolt vonal. Elnevezése isteni erőket (pl. mindenhatóságot) reprezentál. Más értelmezések szerint a további újraszületések (reinkarnációk) megszűntét jelenti.
Paridhi
A gyűrűsujj alsó percének kisujj felőli részén található. A mindennapi teljesítés, illetve a vallásos teljesítmény, rituálé iránti vágyat fejezi ki férfiak esetében. Késő üdvözülést ad. Elnevezését onnan eredeztetik, hogy az említett vallási elkötelezettséghez szent lángolás szükséges.
Ratri
A kisujj alsó percén látható háromszög alakú, fekete színű szimbolika. A vonalat viselő megszállott, vétkességre kapható ember. Szerencsétlen vállalkozást is jelezhet.
Medura
A kisujj középső percének középső részén lévő hurokszerű szimbolika jó szerencsét jelez a családban, barátok, jólét és egészség vonatkozásában. Neve a test erősségét is jelenti.
Adhika
A kisujj felső percén, közvetlen a hajlat fölött található vékony, kör alakú vonal. Rendíthetetlen érvelési képességet, vagy kimeríthetetlen szellemet kölcsönöz tulajdonosának.
Ruta
A kisujj tövétől startol és végig annak baloldalán halad. Győzelmet jelképez az ellenségek felett és következésképpen bánatot az ellenség asszonyának. Az elnevezés könnyezést, sírást jelent.