Az örvényes rajzolatoknál a papilláris vonalak az ujjbegy közepéről indulva órarugószerű mintázatot alkotnak. A párhuzamos vonalak egyaránt lehetnek kör vagy ovális rajzolatúak, szabályosak és szabálytalanok, jobbra vagy balra dőlők, sőt vízszintesen elfekvőek is. A típusukat tekintve spirális (csigaszerű) és céltábla örvényekről beszélhetünk. Az örvényes rajzolatoknak mindig két deltájuk van. |
Jaquin az örvény megjelenésével független, eredeti gondolkodású, de nagyon individualista embert azonosított. Az ilyen személynek alapvetően az önző szükségletei és a vágyai határozzák meg a szellemi érdeklődésüket, korlátozott érzelmi rugalmasság jellemzi őket. Titkolózóak és gyanakvóak. Miközben látszatra hagyománytisztelőek, ám az első pillanatban felrúgják a konvenciókat, ha az érdekük úgy kívánja.
Cummins az ujjbegyek rajzolataiban visszatükröződő pszichológiai tulajdonságokról 1943-ban megjelent könyvében (Harold Cummins, Charles Midlo: Ujjlenyomatok, tenyerek és talpak - Bevezetés a dermatoglífiába, 1943.) az örvényeket a megbízhatósággal, állhatatossággal, kitartással, rendületlen eltökéltséggel hozta kapcsolatba. Arra következtetett, hogy a jellem és a temperamentum jól korrelálhat a dermatoglífiai megfigyelésekkel.
Compton az örvények jelenlétének önálló, gyakran elkülönülő, magányos, de markáns egyéniséget, Gettings pedig nagy pszichológiai komplexitást tulajdonított.
Hutchinson a karakter értelmeésében különbséget tett a koncentrikus köröket képező és a csigavonalhoz vagy spirálishoz hasonló örvények között. A különbségtétel oka az, hogy - bár mindkét típus lényegében ugyanazon jelentést hordozza - a spirálishoz vagy csigavonalhoz hasonló örvények esetében a tulajdonságok kevésbé intenzívek. Jaquin és Compton megfigyeléseihez hasonlóan, az örvényeket Hutchinson is az individualista jegyeként értékelte. Az örvényekkel jellemezhető személyek esetében időt igényelhet a tanulás, képzés, ám ha egyszer megtanultak valamit, gyorsan, szinte ösztönszerűen reagálnak. Fontos tudni, hogy a döntéseiket nem szabad siettetni.
Dr. Scheimann szerint az örvény a legfontosabb típus, az individualitás kulcsjegye, a függetlenség, eltökélt szándék és a hagyományoktól vagy az ellenállástól nem befolyásolt eredetiség jelvénye.
Jaegers a spirális örvénnyel jellemezhető ujjlenyomat birtokosát nonkonformista individualistának tartja, ennek az örvénynek a személyleírása attól függ, hogy az örvény melyik ujjbegyen található. A céltábla-szerű vagy koncentrikus körökből álló örvényt olyan jelnek írja le, amely egy szemhez hasonlít. A karakter elírását ugyancsak attól függően adja meg, hogy az örvény melyik ujjbegyen található.
Fairchild 1980-ban megjelent publikációjában - Jaegershez hasonlóan - a személyiség jellemzőit az ujjakon található örvényekre adja meg, ő azonban nem tesz különbséget a különböző örvény-mintázatok között.
White a mély gondolatok és koncentráció jeleként jellemzi az örvényeket, az ilyen rajzolat birtokosát nagyon igényesnek és diplomatikusnak véli.
Hoffman az örvények által reprezentált egyedülálló jelleget, az individualitást és az erős hitrendszert emeli ki. Hansen szerint az örvények az egyedülállóságot, a kivételességet, a különlegességeket kedvelő tulajdonságokat hangsúlyozzák.
Asano megfigyelései alapján, ha csak egyetlen ujjbegyen található örvény, az annak a jele, hogy a szubjektum speciális művészi és technikai készségekkel rendelkezik, és olyan szokatlan, eredeti gondolatokat képes produkálni, amelyek felfoghatatlanok a középszerű emberek számára. Ezeket gyakran hosszú és kellemetlen szituációk vagy emberi kapcsolatok követik. Látszólag nagyon hűvösek, azonban valójában gyengédek. A szerelemben, szeretetben elszenvedett balszerencse és csalódások nem hangolják le, hanem inkább stimulálják, serkentik őket.
Fitzherbert ugyancsak az örvény individualitását emeli ki, számára ez a mintázat olyan embert jelképez, aki mély érzelmi életet él, esetleg izolált, titokzatos és körültekintő. A koncentrikus örvény esetében az örvényre jellemző tulajdonságjegyek markánsabbak.
Sasha Fenton és Malcolm Wright 1986-ban napvilágot látott munkájukban meglehetősen leegyszerűsítették az ujjlenyomatokkal kapcsolatos karakterisztikákat. Az örvényt az ambíció, az önzés és a függetlenség jeleként értékelték.
Dukes elsősorban azt hangsúlyozza, hogy az örvény az összes eddig felsorolt karakterjegyet - függetlenség, szabadság keresése, gyakran intenzív, önnön-motivált, zárkózott, eredeti és érzelmileg befelé forduló személy - ötvözi. Az elnyújtott örvény érzelmi felhangot ad ezekhez a tulajdonságokhoz, úgyhogy az eredeti gondolatokat emocionális tapasztalatok vezérelhetik.
Dr. Katakkar az örvényt csakrának is nevezi. Ez a gondolataiban és cselekedeteiben határozott, független szubjektum jele. Az ilyen emberek eredeti gondolatokban gazdag, független személyek, akik rossz néven veszik mások dominanciáját. Miközben hajlamosak arra, hogy inkább figyeljenek, mint beszéljenek, egész jók az ékesszólásban és világosan képesek kifejezni magukat. Ezek az öntudatos személyek saját szeszélyeiket követik és eléggé zárkózottak, titoktartók.
Ray Douglass arra a következtetésre jutott, hogy az örvény független, önálló és bizonyos mértékben dogmatikus jellemzőket reprezentál.