Rosta Erzsébet weboldala


A hurok rajzolatok singesek és orsósak, ismertebb elnevezésükön ulnárisak és radiálisak lehetnek. A hurok mintázatok jellemzője, hogy a fodor szálak az ujjbegy közepe felé haladnak, majd közép tájt hurokszerűen visszagörbülve ugyanazon az oldalon távoznak, amelyről elindultak. A hurkok a singes és az orsós elnevezést, az alsó kar sing- illetve orsócsontjáról kapták. A singes és orsós hurkok megkülönböztetéséhez ismerni kell, hogy melyik kéz ujjlenyomatairól van szó, mert az a hurok, amelyik a bal kézen singesnek minősül, a jobb kézen orsós lesz.

Ulnáris hurokA singes Radiális hurokhurok esetében a hurok rajzolatot a kisujjtól kiinduló és az oda visszatérő papillák hozzák létre. Az elnevezés onnan ered, hogy a nyílásuk az alkar kisujj felőli részén lévő vastagabb singcsont felé néz.

Az orsós huroknál fordított a helyzet, a fodor szálak a hüvelykujj irányából indulnak, és az ujjbegyen megforduló barázdák által létrehozott hurok nyílása a hüvelykujj irányába néz. Elnevezésüket az alkar kar hüvelykujj felőli részén lévő vékonyabb orsócsontról kapták.

Mind a singes-, mind az orsós hurkoknak a nyílásukkal ellentétes irányban egy deltájuk van. A szakirodalom az ulnáris hurok valamint a radiális hurok elnevezést is. Az ujjak ulnáris (singcsonti) oldala a kisujj, az ujjak radiális (orsócsonti) oldala pedig a hüvelykujj felé néz. A hurok rajzolatok jellemző sajátossága a delta, mely minden hurok ujjlenyomaton megtalálható és a mag.


Kézelemzők megállapításai a hurok által hordozott karakterjegyekről


Jaquin szerint a hurok formáció a mentálisan és érzelmileg rugalmas, befolyásolható, alkalmazkodó emberek sajátja, akiket olykor a koncentráció hiánya jellemez.


Gettings a hüvelykujj felé néző radiális hurkokat - melyeket az örvényekre adott leírásához hasonlóan jellemzett - az eredetiség és a különcség megkülönböztető jelének tekintette. A kisujj felé néző ulnáris hurkokról viszont, mivel ezek teljesen megszokottak, a konvencionális gondolkodásmódra, az önálló gondolatok hiányára következtetett.


Hutchinson
a legtöbbször előforduló mintázatnak tartott hurkok birtokosa számára - karaktervonásaik alapján - kellemes, megfelelő életkilátást valószínűsített. Különbséget tett a radiális (mely a kisujj irányából halad a hüvelykujj irányába, mint egy eldobott lasszó) és az ellenkező irányba futó ulnáris hurok között. Megfigyelte, hogy a radiális hurok sokkal gyakrabban fordul elő a mutató- és a hüvelykujjakon. Vélekedése szerint a radiális hurokkal rendelkezők jobb alkalmazkodóképességűek, mindaddig, amíg a választás a saját érdeklődési körükkel találkozik, míg az ulnáris hurkokat viselők hajlamosabbak a jószerencse vagy mások sugallatára cselekedni.


Jaegers
a hurkokat a dermatoglífia kutatóihoz hasonlóan, radiális és ulnáris hurkokra osztja, és annak alapján is különbséget tesz közöttük, hogy van-e magjuk vagy nincs. Meglátása szerint a radiális, maggal rendelkező hurok tulajdonosai jó felfogóképességgel, kiváló vizuális memóriával és egyedülálló elemzőkészséggel rendelkeznek. Ez lehetővé teszi számukra a rejtett részletek, jellemzők felismerését, felfogását, e képességük révén a tömegtől eltérő konklúziókat vonnak le.

A mag nélküli radiális hurkot viselők az előbb ismertetett tulajdonságok egy részével bírnak, szabadon szárnyaló gondolatok és improvizáló képesség jellemző rájuk. Ezek a személyek azonban individualistábbak, különösen akkor, ha a hurok a mutatóujjon található. Általában kevésbé alkalmazkodóak és kevésbé rugalmasak, mint az ulnáris hurkot viselők. Ritkán őrzik meg az összes információt, amit összegyűjtöttek.

Akiknek maggal rendelkező ulnáris hurok van a kezükön, inkább mások eredményeinek és gondolatainak plagizálásában jeleskednek, sokkal jobban képesek meglátni a környezetükben lévők értékeit és hiányosságait, mint a sajátjukét. Lassú, nehézkes gondolkodásúak, gyakran túlságosan széles körű, csapongó az érdeklődési körük.

A mag nélküli ulnáris hurok viselői rövid időre összpontosítják figyelmüket. Gyorsan gondolkodnak és igénylik a változásokat. Alkalmazkodó személyiségek, várakozásaik rugalmasak, ha szükséges, könnyen megváltoztatják céljaikat. Az ilyen személyek szorult helyzetben is felismerik a menekülési lehetőségeket, egyaránt képesek dolgozni a saját maguk és mások céljaiért. Előítélet-mentesek, s ha kell, háttérbe szorítják eredeti elképzeléseiket, amikor a cél látókörbe kerül.


White
számára a hurok egy aktív, extrovertált, a fejlődést, haladást kedvelő személyt sejtet, akit vagy a felelősségérzete, vagy a híressé válás és a reflektorfénybe kerülés iránti vágya motivál.


Brandon-Jones
azt állítja, ha a kézen túl sok hurok található más egyéb erős jel nélkül, az a vacillálás, habozás, instabilitás és a következetlenség jelvénye. Ugyanakkor a radiális hurkokkal rendelkezőkről úgy tartja, megpróbálkoznak nyomot hagyni a világon, és hencegésre is hajlamosak.


Darlene Hansen
ugyancsak különbséget tesz az ulnáris hurokra és a radiális hurokra jellemző karakterjegyek között. Szerinte az ulnáris hurok békés természetű, vidám embert, a radiális hurok erős individualitást jelez.


Fitzherbert
attól függően, hogy a hurok melyik ujjbegyen található, mindegyik hurok rajzolatnak más jelentést tulajdonít. Feltételezése szerint a hurok az alkalmazkodó, könnyen kezelhető, rugalmas, középutat követő, sokféle képességgel felruházott személyiség sajátja. A bal és a jobb hurkok között nem tesz különbséget, ugyanígy nem különbözteti meg az ulnáris és a radiális hurkokat, melyek - természetesen - a kéztől függően bal és jobb hurkok lehetnek.


Fenton és Wright
a hurok típust alkalmazkodó, megbízható csapatjátékosnak vélik. Kiemelik, hogy a hurkok nemcsak gyors felfogást és rugalmas elmét jeleznek, hanem olyat is, amely olykor gyorsan megmerevedik, s emiatt alig hagy menekülési esélyt a hosszú távú elkötelezettségek vállalása elől.


Dukes
a hurkot szenzitivitásként, a művészetek iránti érdeklődésként, lelki, szellemi alkalmazkodásként, de a koncentráció hiányaként jellemzi. Szerinte a hurkok jobbra vagy balra hajolhatnak.

Az ereszkedő hurkok dualizmust jeleznek a gyakorlati tapasztalatok feldolgozásában. Bár ezek az emberek a kéz többi jegyének, sajátosságának megerősítése nélkül is éles felfogóképességűek, valójában ezt egy rendellenes jelnek titulálta.


Dr. Katakkar
szerint a hurok magas fokú érzelmi elaszticitással rendelkező személyt jelez. Az ilyen ember nagyon aktív és válaszra kész a környezetével szemben. Azonban a hajlékonysága, változékonysága miatt nehézségei vannak, ha egy adott probléma megoldása mellett kell leragadnia, és hiányzik belőle a jó koncentrálóképesség. Az ilyen személy érzelmileg impulzív lehet.

Katakkar megemlíti, hogy a hurkok jobbról balra vagy balról jobbra futhatnak, ezért nem tesz különbséget radiális és ulnáris hurkok között. (Ebben - akárcsak Fitzherbert - ő is téved, ugyanis nemcsak azért fontos a radiális és az ulnáris hurok között különbséget tenni, mert anatómiailag ez a helyes, hanem amiatt is, mert csak így lehet egyértelműen jellemezni az ujjlenyomatot, s lehet feloldani a jobb és a bal közötti dilemmát, mely abból fakad, hogy a vizsgált személy szempontjából, vagy egy független, az alany előtt álló személy szempontjából vizsgáljuk-e a rajzolatot, illetőleg, hogy a kezek ujjakkal felfelé vagy lefelé vannak-e tartva.)


Ray Douglass
1995-ben publikált könyvében (Palmistry and Inner Self) az ujjrajzolatokkal foglalkozva arra a következtetésre jutott, hogy a hurok rugalmas, gyors észjárású és erős érzelmekkel bíró embert jelez.